Novým maďarským prezidentem se stal podle očekávání Pál Schmitt, kandidát vládního Svazu mladých demokratů (Fidesz). Schmitt nahradí dosluhujícího Lászlóa Sólyoma, jehož mandát končí 5. srpna. Informovala o tom agentura MTI. Fidesz, který drtivě vyhrál dubnové volby, má v parlamentu ústavní dvoutřetinovou většinu.

Nad kandidátem opozičních socialistů Andrásem Baloghem, maďarským velvyslancem v Thajsku, zvítězil Schmitt hned v prvním kole volby. V 386členné sněmovně ho podpořilo 263 poslanců. Balogh získal 59 hlasů z celkem 322 platných hlasů. Prezidenta volilo 366 poslanců, 44 hlasů ale nebylo platných, uvedl zpravodajský server index.hu.

Osmašedesátiletý Schmitt je dvojnásobným olympijským mistrem v šermu z Mexika a z Mnichova. Později pracoval v olympijském hnutí, po pádu komunistického režimu vstoupil do politiky a působil jako diplomat i jako maďarský poslanec v Evropském parlamentu. Je rovněž předsedou maďarského olympijského výboru.

Schmitt v proslovu před volbou řekl, že jako prezident bude nestranný. Zopakoval, že se nechce stát protiváhou vlády a brzdit její činnost, ale že chce působit jako vyvážená síla při urovnávání možných politických sporů. Také zdůraznil, že Maďaři očekávají, že prezident bude otevřený spolupráci, blízko lidem a vždy připraven k dialogu.
Vyjádřil se podle MTI také k vládním plánům pozměnit ústavu. Řekl, že doufá, že nový dokument nabídne trvalé hodnoty a zajistí právní ochranu a řád v zemi pro příští generace.

Sólyom byl zvolen hlavou státu v roce 2005 díky podpoře tehdy opozičního Fideszu. Strana ho ale do funkce znovu nenavrhla. Agentura DPA v této souvislosti poznamenala, že Sólyom se projevil jako aktivní a svéhlavý prezident, který parlamentu často vracel zákony předložené k podepsání. Proto ho prý premiér Viktor Orbán nechtěl znovu nominovat.

Schmitt není jedinou hlavou státu, která má za sebou sportovní úspěchy. Nejdéle sloužící finský prezident Urho Kekkonen, který zastával tento úřad v letech 1956 až 1982, se v roce 1924 stal finským šampionem ve skoku do výšky. Podle internetové encyklopedie Wikipedia překonal laťku ve výšce 185 centimetrů.
Související