Srbsko a Chorvatsko uzavřely dohodu o vzájemném vydávání osob podezřelých z organizovaného zločinu a z korupce k trestnímu stíhání, a to nezávisle na národnosti těchto lidí.

Podle srbské ministryně spravedlnosti Snežany Malovičové, která podepisovala text, se tím posílí už existující úzká spolupráce v boji proti organizovanému zločinu.

Její chorvatský protějšek Ivan Šimonović prohlásil, že s touto dohodou už nebudou mít kriminálníci možnost najít útočiště. "Pokud si kriminálníci myslí, že mohou dobře spolupracovat, pak mi můžeme ještě lépe," řekl.

Srbsko, Chorvatsko a další balkánské státy se potýkají se zvýšenou mírou zločinnosti od rozpadu někdejší Jugoslávie. Na problém poukazuje i Evropská unie, která požaduje podstatné zlepšení situace v těchto zemích, než se stanou součástí unie.

První vydaným na základě nové dohody by mohl být člen srbské mafie Sretko Kalinić, který je nyní v Chorvatsku a který byl již bělehradským soudem odsouzen v nepřítomnosti k 30 letům vězení za podíl na atentátu proti srbskému premiérovi Zoranu Djindičovi v roce 2003.

Kalinić leží nyní v chorvatské nemocnici se zraněními po přestřelce s dalším srbským mafiánem Milošem Simovičem, který byl za účast na vraždě odsouzen ke stejnému trestu. Simoviče zatkla srbská policie tento měsíc, když chtěl utéci do Chorvatska.

 

Související