První prázdninový víkend přinese jako každý rok na hlavních tranzitních trasách střední Evropy časté dopravní komplikace nebo přímo zácpy. Češi totiž nejsou zdaleka jediní, kdo vyrazí na rekreaci k jižním mořím, obdobně na tom jsou Rakušané, Němci či Poláci.

Rakouský automotoklub ÖAMTC počítá o víkendu se zácpami a s delším čekáním na dálničním okruhu kolem Vídně a na výpadovkách směrem na jih. Na jízdu krokem a postávání by se měli řidiči připravit i při projíždění metropolí. Situaci tu komplikují mnohé opravy vozovek. Zácpy se očekávají například v obou směrech na Brünerstrasse neboli Brněnské. Zvýšený provoz má být třeba také kolem zámku Schönbrunn, kudy vede výpadovka na Západní dálnici. V sobotu se navíc v rakouském hlavním městě koná velký pochod homosexuálů Regenbogenparade, takže centrum bude uzavřeno.

S hustým provozem se musí počítat i kolem Lince a Salcburku. Kolony pak hrozí na jihu země u Klagenfurtu, tedy cestou k moři do Chorvatska. Podobná situace by ostatně měla na hlavních rakouských tazích panovat téměř o všech prázdninových sobotách.

Právě před sobotními zácpami varují dopravní experti nejčastěji. Radí, aby lidé v sobotu raději vůbec nevyjížděli a cestu odložili. Pokud to není možné, měli by si s sebou do auta vzít dost jídla, nealkoholických nápojů a hraček pro děti. Při mnohahodinovém stání v zácpách se jim mohou hodit.

Fotbalové uzavírky

Německé dálnice a silnice zaplaví o nadcházejícím víkendu dokonce už druhá vlna rekreantů. K obyvatelům pěti spolkových zemí, kde letní prázdniny začaly už minulý týden, se přidají dovolenkáři z Hesenska, Porýní-Falce a Sárska na západě země a také ze sousední Belgie a z Nizozemska, kde rovněž končí školní rok. Na firemní volno se navíc mohou těšit zaměstnanci automobilky Volkswagen ve Wolfsburgu. Podle německých autoklubů proto hrozí kolony hlavně na tazích směrech na jih a k letoviskům u Severního moře a Baltu.

Nejhustší provoz očekávají v pátek odpoledne a v sobotu. Řidičům, kteří v těchto dnech nemusí do Německa, doporučují autokluby odložit cestu na neděli nebo na příští týden, kdy by měl prázdninový nápor lehce opadnout. V sobotu odpoledne navíc musí počítat s komplikacemi v dopravě v německých městech, která znovu opanují fotbaloví fanoušci zvědaví na čtvrtfinálový duel mezi fotbalisty Německa a Argentiny na mistrovství světa v Jižní Africe. Množství náměstí a ulic bude kvůli takzvaným fanouškovským zónám uzavřeno.

Chorvatskem bez kolon? Od neděle do čtvrtka

Také pro průjezd Chorvatskem servery doporučují vybrat si termín odjezdu tak, aby se touto zemí neprojíždělo o víkendu. Při cestě na Jadran je nutno počítat s tím, že páteční noc a sobotní dopoledne znamenají v této zemi o prázdninách čekání v dlouhých kolonách.

I když se cesta díky nově otevřeným úsekům dálnice na jih Chorvatska zrychlila, přesto je potřeba počítat i s problémy v podobě dlouhých zácp. Nejvhodnější je vyjet tak, aby se Chorvatskem projíždělo mezi nedělí a čtvrtkem. V tuto dobu je provoz plynulý a ke stojícím kolonám dochází jen výjimečně.

Také řidiči mířící do Polska se musejí připravit na častá zdržení kvůli opravám na silnicích, včetně těch v českém příhraničí. Opravuje se silnice směrem z Náchoda na Vratislav nebo tah z Harrachova do Szklarské Poremby. V pátek odpoledne a o sobotách je třeba počítat se silným provozem ve směru Baltského moře, Mazurských jezer nebo tatranských středisek.

Polská policie upozorňuje řidiče, že nebezpečná místa s omezenou rychlostí "hlídá" stále více stacionárních radarů. Za rychlou jízdu mohou zaplatit až 500 zlotých (skoro 3100 korun).

Do Žiliny po dálnici

Na slovenských silnicích je sice zapotřebí od středy počítat se zhuštěným provozem, na hlavních tazích však motoristům nehrozí žádné vážnější dopravní omezení. Vyplývá to z informací Stella Centra, které mapuje dopravní situaci v zemi.

Ve srovnání s předchozími léty se podstatně zlepší spojení mezi Bratislavou a Žilinou, v uplynulých týdnech totiž byla otevřena dálniční estakáda nad Povážskou Bystricí. Přibližně 200 kilometrů mezi slovenským hlavním městem a Žilinou tak lze projet souvisle po dálnici. Několik menších dálničních úseků přibylo nedávno i na východě Slovenska.