K deseti letům odnětí svobody odsoudil jihokorejský soud dva agenty režimu Kim Čong-ila, kteří se přiznali, že do země přijeli s cílem zabít jednoho z tvůrců oficiální severokorejské ideologie čučche a dnes nejvýznamnějšího emigranta z KLDR  Hwang Jang-yopa. Informovala o tom BBC.

Žalobci žádali 15letý trest, soud však poslal agenty označované jen jako Kim a Tong (oba 36 let) do vězení na kratší dobu s odůvodněním, že vzhledem k totalitní povaze severokorejského režimu neměli jinou možnost než plnit rozkazy.

„Obžalovaní přiznali svou vinu a svědectví dalších emigrantů a bývalých agentů jejich výpovědi potvrdilo,“ konstatoval soudce Čo Han-Čang. Severní Korea nařčení odmítá, tvrdí, že stejně jako v případě potopené korvety Čeonan se jižní soused jen snaží vystupňovat napětí na poloostrově.

Hwang Jang-yop (87 let), který získal vzdělání v Pchojngjangu, Tokiu a Moskvě, byl před útěkem v rámci severokorejského režimu velmi vlivnou osobou. Byl členem Severokorejské dělnické strany od roku 1946 a od roku 1972 byl 11 let členem Nejvyššího lidového shromáždění, jakési obdoby parlamentu.

Je však především jedním z hlavních architektů oficiální severokorejské ideologie čučche, která vznikla v 50. letech jako odmítavá reakce na proces destalinizace v sovětském bloku. Čučche říká, že „člověk je pánem všeho a rozhoduje o všem“, jedná se o kombinaci stalinismu, maoismu a prvků vycházejících z místní korejské tradice. Jejím hlavním dopadem v praxi je důraz na absolutní soběstačnost, zejména v oblasti hospodářství a vojenství.

Právě Hwang Jang-yop jakožto hlavní ideologický poradce Kim Ir-sena pomáhal tuto páteřní ideu severokorejského režimu zformulovat. V 80. letech byl však odstraněn z parlamentu a po nástupu Kim Čong-ila k moci už od nového vůdce slyšel pouze kritiku. V roce 1997 pak za dramatických okolností během návštěvy Číny emigroval a stal se tak "emigrantem číslo jedna". Jeho útěk vyvolal velké napětí mezi oběma Koreami i Čínou.

Od té doby pobývá Hwang, který obviňuje Kim Čong-ila ze zrady „myšlenky čučche“ a „budování feudalismu místo socialismu“, v Jižní Koreji pod silnou ochranou, jeho žena mezitím spáchala sebevraždu, jedna z jeho dcer za záhadných okolností zemřela a další potomci a příbuzní zřejmě skončili v pracovních táborech.