Bývalý manžel Anny Chapmanové, zřejmě nejsledovanější členky údajného ruského špionážního kruhu odhaleného v USA, promluvil před britskými novináři. „Když jsem se dozvěděl, že byla zatčena pro podezření ze špionáže, moc mě to nepřekvapilo,“ řekl třicetiletý Alex Chapman listu Telegraph.

„Ke konci našeho manželství se začala chovat tajnůstkářsky, chodila na schůzky se svými „ruskými přáteli“ a myslím, že ve skutečnosti byla v kontaktu s ruskou vládou,“ dodal muž, který s Annou žil v manželství po čtyři roky.

Potkali se v roce 2001 na jedné z londýnských diskoték. Jemu bylo 21, jí 19 let. Do „nejkrásnější dívky, jakou kdy viděl“, se prý Alex zamiloval na první pohled. Několik měsíců nato se v Moskvě vzali – bez vědomí rodičů a kvůli nedostatku peněz i bez svatebních prstýnků.

Pak se ale prý do celé věci vložil Annin otec Vasilij Kuščenko, který jim zaplatil líbánky v Egyptě a výlet do Zimbabwe, kde tou dobou rodiče Anny žili. Právě jeho Alex považuje za určující faktor v životě spanilé rusovlásky.

"Nikomu nevěřil," popsal listu Daily Mail chování Kuščenka, o němž mu prý Anna řekla, že je vysoce postaveným důstojníkem v KGB a že byl agentem ve „starém Rusku“. Oficiálně působil jako diplomat v Zimbabwe a dodnes pracuje pro ruské ministerstvo zahraničí. „Působil děsivým dojmem. Nikdy mě nepředstavil svým ruským známým a zdálo se, že má kolem sebe mnohem silnější ochranku než ostatní diplomaté,“ dodal Alex.

Alex a Anna spolu strávili čtyři roky. Ke konci jejich manželství se ale mnohé začalo měnit. „Nikdy nebyla materialistka, ale v letech 2005 až 2006 se změnila na někoho, kdo má přístup k velkým penězům a kdo se chlubí kontakty s vlivnými lidmi,“ popisuje Alex. Anna se poté rozhodla odejít do USA, kde začala podnikat v realitách – její bývalý manžel se pozastavuje nad tím, jak rychle začala její firma prosperovat. „Někdo do toho musel napumpovat spoustu peněz,“ myslí si.

Za Anninou proměnou podle Alexe stojí právě její otec. „Kontroloval celý její život, udělal by pro něj všechno,“ popsal vztah svého bývalého tchána a exmanželky.

Anna Chapmanová byla spolu s devítkou dalších osob podezřelých ze špionáže pro Rusko zadržena v pondělí v USA. Jedenáctý člen skupiny byl později zadržen na Kypru, byl však propuštěn na kauci a nyní je nezvěstný.

Americký soud ve čtvrtek rozhodl, že většina z obviněných zůstane během vyšetřování ve vazbě, na kauci 250 tisíc dolarů může být propuštěna pouze novinářka Vicky Pelaezová. Její manžel Juan Lazaro se podle vyšetřovatelů přiznal ke spolupráci s Ruskem.

Související