V Alexandrii ve státě Virginie v pátek večer SELČ pokračovalo slyšení před soudem se třemi údajnými členy ruské špionážní sítě zadržené v USA v neděli. Informovala o tom agentura AP. Podle žalobců se dva ze zadržených přiznali, že v USA vystupovali pod falešným jménem. Soud má rozhodnout, jestli obviněným umožní propuštění na kauci.

Soud v Alexandrii ve čtvrtek rozhodl o odložení slyšení na další den po žádosti obhajoby. Žalobci v pátek uvedli, že obvinění Michael Zottoli a Patricia Millsová se přiznali, že jejich skutečná jména jsou Michail Kucik a Natalia Pereverzevová.

Pár úřady zadržely ve virginském Airlingtonu, kde žili coby manželé se dvěma malými dětmi. Podle obžaloby úřady nalezly i jejich falešný pas a 100.000 dolarů v bankovkách uložených v sejfu. Spolu s Kucikem a Pereverzevovou se v pátek před soudem objevil i údajný třetí člen sítě, Michail Semenko.

Již ve čtvrtek absolvovali slyšení před soudy v USA další členové skupiny. Soudce zatím umožnil pouze jedné zadržené, novinářce Vicky Pelaezové, propuštění na kauci čtvrt milionu dolarů. Žena bude muset být v domácí vazbě a bude elektronicky monitorována. Propuštěna prý nebude před úterkem.

Ostatní členové skupiny propuštěni na kauci nebyli. Americké úřady uvádějí, že v USA existuje síť jejich pomocníků, kteří by jim okamžitě pomohli zemi opustit. Právníci mnoha obviněných argumentují tím, že důkazy proti jejich klientům jsou slabé.

V USA bylo deset údajných špionů zadrženo v neděli. Jedenáctý člen skupiny, který nebyl v době zátahu v USA, byl zadržen na Kypru a posléze tamějším soudem propuštěn na kauci. Od středy je na útěku; hledá ho kyperská policie. Kyperský ministr spravedlnosti dnes oznámil, že muž už patrně z Kypru odjel.

Související