Turecko v pondělí pohrozilo přerušením vztahů s Izraelem, jestliže se Tel Aviv neomluví za zásah izraelských komand proti konvoji s humanitární pomocí pro Gazu, při němž 31. května zahynulo devět Turků. Ankara také uzavřela svůj vzdušný prostor pro všechna izraelská vojenská letadla. Uvedl to turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, kterého v pondělí citoval turecký tisk.

Davutoglu řekl, že Ankara přeruší vztahy s Izraelem, jestliže se tato země za zásah neomluví nebo nepřijme závěry mezinárodní vyšetřovací komise. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však v pátek vyloučil, že by se židovský stát za to Ankaře omluvil. Také v pondělí nejmenovaný vysoký úředník Netanjahuovy kanceláře prohlásil, že se Izrael za zásah "nikdy neomluví". Dodal, že izraelští vojáci mají právo se bránit, jestliže je jejich život bezprostředně ohrožen, a že Tel Aviv má právo bránit dodávkám zbraní z Íránu do Gazy.

Na rozdíl od svých předchozích prohlášení Davutoglu neodmítl komisi, kterou k vyšetřování incidentu vytvořil Izrael a jejímiž členy jsou dva cizinci. "Jestliže tato komise dospěje k závěru, že útok byl nespravedlivý a jestliže se Izrael omluví, bude to také stačit," uvedl šéf turecké diplomacie. Dodal, že Ankara také trvá na vyplacení odškodného. Turecko až dosud požadovalo vytvoření nezávislé mezinárodní komise.

Davutoglua, který to řekl v neděli večer na palubě letadla na cestě z Kyrgyzstánu, citoval dnešní list Hürriyet

Turecko zvažuje uzavřít vzdušný prostor i pro izraelské civilní lety

Pokud jde o uzavření tureckého vzdušného prostoru, ministr zdůraznil, že "toto opatření nebylo přijato jen pro jedno nebo dvě letadla" a uvedl, že může být případně rozšířeno i na civilní lety.

Turecké úřady minulý týden potvrdily uzavření tureckého vzdušného prostoru pro dvě izraelská vojenská letadla, ale ujistily, že nejde o všeobecný zákaz.

Vztahy Ankary a Tel Avivu se po námořním incidentu u pásma Gazy výrazně zhoršily. Turecko, které patřilo ke spojencům židovského státu, po něm odvolalo z Izraele svého velvyslance a zrušilo plánované společné vojenské manévry.

 

Související