Už přes tři miliardy dolarů (přes 61,3 miliardy korun) zaplatila britská firma BP za zastavení úniku ropy, likvidaci ropné skvrny a platby jednotlivcům, podnikům a vládám. Jen za minulý týden tyto náklady stouply o půl miliardy. Oznámilo to v pondělí londýnské sídlo firmy, která provozuje ropnou plošinu, jež katastrofu způsobila.

Zveřejněný údaj o dosavadních nákladech 3,12 miliardy dolarů (63,7 miliardy korun) nezahrnuje fond 20 miliard dolarů (408,6 miliardy korun), který na pokrytí škod vytvořila BP minulý měsíc po jednání s Bílým domem, poznamenala agentura AP.

Americká pobřežní stráž  také oznámila, že zatím nemůže rozhodnout o zapojení speciálně upraveného tankeru Velryba (A Whale) do likvidace ropné skvrny v Mexickém zálivu. "Po původním 48hodinovém období zkoušek jsou výsledky neprůkazné, vzhledem k tomu, že je moře rozbouřené," uvedl mluvčí stráže Bob Grantham.

Plavidlo se muselo potýkat s až třímetrovými vlnami. Grantham prohlásil, že tyto podmínky výrazně ztížily práci i menším lodím, které se snaží oddělit ropu z moře nebo spálit části skvrny.

"Provedeme další testy, abychom mohli udělat operační a technické úpravy a zlepšili účinnost (zařízení na lodi) v podmínkách, jaké nyní v Mexickém zálivu panují," popsal Grantham další postup prací s Velrybou. Pokud loď ve zkouškách uspěje, zapojí se do likvidace následků největší ropné havárie v dějinách USA.

Desetipatrová Velryba by měla denně z moře načerpat zhruba 500.000 barelů (79 milionů litrů) znečištěné vody a odfiltrovat z ní ropu. Plavidlo může pracovat ve vodách vzdálených asi 80 kilometrů od pobřeží a mořskou vodu nabírá dvanácti otvory na přídi.

Z poškozeného vrtu v hloubce 1500 metrů, ze kterého ropa od 20. dubna uniká, vytéká do moře denně mezi 5,5 a 9,5 milionu litrů suroviny. Britské společnosti BP, jež vrt provozovala, se daří denně zachytit asi čtyři miliony litrů z tohoto množství pomocí speciálního krytu. Odčerpávací soustavu sice měl tento týden rozšířit další kryt, kvůli rozbouřenému moři ale musela BP jeho umístění na dno moře odložit.

 

Související