Maďarské ministerstvo zahraničí se v úterý oficiálně obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie se stížností na Slovensko za to, že loni v srpnu znemožnilo maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi vstup na slovenské území.

Sólyom chtěl přijet do Komárna na kontroverzní odhalení sochy uherského krále Štěpána 21. srpna loňského roku. Bratislava mu ale vstup na slovenské území odepřela s tím, že datum akce není vhodné s ohledem na to, že na tento den připadá 41. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Invaze se totiž zúčastnila i maďarská armáda, za což se Budapešť v minulosti omluvila.

Maďarsko, které zastává názor, že Slovensko svým rozhodnutím znemožnit maďarskému prezidentovi vstup na slovenské území porušilo evropská pravidla pro volný pohyb osob, se předtím obrátilo na Evropskou komisi. Ta ale zaujala stanovisko, že Bratislava nic neporušila. Normy, na které se odvolávala Budapešť, se podle EK týkají jen soukromých osob, zatímco pro cesty hlav států je směrodatné mezinárodní právo. Proto EK naznačila, že nevidí v kauze nic, co by příslušelo Soudnímu dvoru EU, který je nejvyšším soudem Evropské unie.
Maďarsko se přesto na něj obrátilo. Soud má poslední slovo ve věcech právního řádu EU.

Slovensko v pondělí provedlo po loňském umístění Štěpánovy sochy protitah, když dosluhující slovenský premiér Robert Fico odhalil v Komárně sousoší Cyrila a Metoděje. To dosud stálo v průčelí komárenského domu Matice slovenské, ale pro jeho větší viditelnost bylo umístěno na kruhovém objezdu v centru města.
Související