Organizace spojených národů dokázala přes 60 let bojovat proti globálním rizikům a musí v tom pokračovat i v budoucnosti. Musí také pracovat na zajištění bezpečnosti, prosperity a důstojnosti všech lidí. Na Valném shromáždění OSN to řekla britská královna Alžběta II., která před tímto mezinárodním orgánem vystoupila poprvé od roku 1957.

Britskou panovnici uvítal v sále Valného shromáždění, který byl naplněn ze dvou třetin, potlesk vstoje. Ovace následovaly i po jejím proslovu.

"Během mého života se OSN změnila z ušlechtilé myšlenky na skutečnou sílu za obecné dobro," řekla královna. "To samo o sobě je výrazným úspěchem. Ale nejsme zde, abychom vzpomínali. V zítřejším světě budeme muset všichni spolupracovat, jako bychom byli skutečnými spojenými národy," dodala.

Královna také zdůraznila, že v době jejího předchozího vystoupení na Valném shromáždění OSN před 53 lety měla organizace jen tři zahraniční mise. "Nyní je rozmístěno přes 120.000 mužů a žen ve 26 zemích světa," řekla.

Alžběta II., která je královnou 16 členských států OSN a formální hlavou 54 zemí Commonwealthu, jenž zahrnuje na dvě miliardy lidí, ocenila hodnoty, na nichž OSN stojí. Především to jsou podpora míru, bezpečí a spravedlnosti, boj proti hladu, chudobě a nemocem a ochrana práv a svobod jednotlivců.

Ještě před vystoupením na Valném shromáždění OSN se britská panovnice setkala s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a položila věnec k památníku, který připomíná zabité členy mírových sil OSN během jejich misí.

Alžběta II. vystoupením v OSN navázala na svou cestu po Kanadě. V New Yorku by ještě měla navštívit trosky Světového obchodního střediska, kde by měla položit věnec k památníku obětí teroristického útoku z 11. září 2001.

Související