K výměně vězněných osob by mělo dojít už ve čtvrtek, a to zřejmě v Británii. S odvoláním na zdroje ruské justice to oznámil Moskevský rozhlas. Oficiální místa k informacím o výměně zatím mlčí, Podle ruské agentury ITAR-TASS by měly být detaily chystané výměny zveřejněny během dnešního dne.

Podle původních zpráv chtěla Moskva vyměnit jen jednoho z údajných špionů zatčených v USA. Vyměněn měl být za vědce Igora Suťagina, který byl v roce 2004 v Rusku odsouzen k 15 letům vězení za špionáž. Některé ruské zdroje ale tvrdí, že výměna by mohla být rozsáhlejší.

Suťagin, který byl vědeckým pracovníkem ruského Ústavu strategických studií USA-Kanada, byl zadržen v říjnu 1999. Byl obviněn, že předával utajované informace představitelům britské firmy, která byla podle ruské kontrarozvědky spojena s americkou výzvědnou službou CIA. O Suťaginovo propuštění se zasazovala řada mezinárodních organizací, Amnesty International ho označuje za politického vězně.

"Chtějí Suťagina vyměnit za někoho, kdo je obviněn ze špionáže ve Spojených státech," řekla agentuře Reuters Suťaginova obhájkyně Anna Stavická. "K výměně má dojít zítra," dodala s tím, že Suťagin by měl být nejprve odeslán z Ruska do Británie. Vyšetřovatelé podle Stavické sdělili Suťaginovi jména všech osob, které budou vyměněny, ale vědec je ve stresu zapomněl.

Podle ruské agentury Interfax byl Suťagin v pondělí odvezen z věznice v Archangelsku, kde si odpykává trest, do moskevské vazební věznice Lefortovo. "Bylo rozhodnuto poslat ho do Anglie výměnou za některé lidi, které Rusko potřebuje víc," řekl Interfaxu právník Ernst Čornyj.

Americká FBI minulý měsíc zadržela v USA deset osob, které obvinila z nezákonného shromažďování informací pro Rusko a praní špinavých peněz. Kromě jedné zadržené, která je občankou USA, by všichni ostatní měli být ruskými občany, kteří žili ve Spojených státech většinou pod falešnými jmény. Jedenáctý podezřelý je na útěku.

Související