Pařížský soud vynesl verdikt nad bývalým panamským diktátorem Manuelem Noriegou - ve středu ho poslal na sedm let do vězení za praní špinavých peněz. Šestasedmdesátiletý bývalý diktátor byl ve Francii odsouzen tři měsíce poté, co ho v dubnu letošního roku vydaly Spojené státy do Evropy.

Proces s bývalým diktátorem začal v Paříží minulé pondělí. Kromě praní špinavých peněz čelil také obvinění z obchodů s narkotiky. Noriega označil svůj proces za spiknutí. Stejné výroky používal i ve Spojených státech. Šestasedmdesátiletý muž na začátek procesu využil možnosti vlastní obhajoby k asi hodinovému vystoupení, při kterém řekl svou verzi celé záležitosti.

Ve Francii byl bývalý diktátor obviněn z praní špinavých peněz v objemu 15 milionů tehdejších francouzských franků, dnes asi 59 milionů korun. V osmdesátých letech údajně poslal do dnes již neexistující francouzské banky provize, které dostal od kolumbijského kokainového kartelu a za které jeho manželka a společnost nakoupily mimo jiné tři luxusní byty v Paříži. Ty mu později Francie zabavila.

Noriega od počátku tvrdil, že bojoval proti obchodu s drogami a že peníze, které směřovaly na jeho konta ve francouzských bankách pocházely z jiných zdrojů, například od americké CIA.

Své svržení a zatčení Američany v roce 1989 zdůvodnil tím, že se odmítl připojit k USA v boji proti krajně levicovému sandinistickému režimu v Nikaragui.

Spojené státy vydaly Noriegu do Francie letos v dubnu poté, co byl vězněn 20 let v Miami. Panama také požaduje vydání bývalého generála, který byl ve své vlasti již odsouzen k 54 letům vězení za podíl na vraždách a zmizení politických oponentů v letech 1968 až 1989.

 

Související