Značné problémy v dopravě a veřejných službách ve čtvrtek v Řecku způsobila generální stávka na protest proti úsporným reformám, jimiž chce levicová vláda bojovat proti zadluženosti. Uzavřeny byly soudy a školy, stávkovali zaměstnanci státních nemocnic. Zrušeny byly odjezdy všech lodí z pevniny k řeckým ostrovům. Ve dvou největších městech Aténách a Soluni demonstrovalo na 17.000 lidí. I za této situace parlament večer schválil jednu ze součástí úsporného plánu, a to rozsáhlou reformu penzijního systému.

Stávku vyhlásily hlavní řecké odborové organizace na protest proti penzijním a pracovněprávním reformám vlády premiéra Jorgose Papandrea, jejichž cílem je ozdravit řeckou ekonomiku. Reformu důchodového systému schválil parlament v prvním čtení v noci na čtvrtek.

Generální stávka, která je od února již šestá, narušila leteckou, železniční a námořní dopravu. Problémy mají především turisté, kteří by se chtěli vydat po moři na některý z řeckých ostrovů, neboť žádná loď nevyplouvá.

Více než 80 letů, včetně mezinárodních, bylo zrušeno a dalších 110 bylo odloženo v souvislosti s 24hodinovou stávkou zaměstnanců civilního letectví. Čtyřhodinová stávka letových kontrolorů postihne rovněž další letecké společnosti operující v Řecku, protože po tuto dobu nepoletí žádné letadlo.

Centrem hlavního města za zvuku bubnů pochodovalo k budově parlamentu na 12.000 lidí, kteří nesli transparenty s nápisy "Když nebudeme reagovat, budeme hladovět" nebo "Nechme oligarchy zaplatit za krizi". Agentura AP informovala, že jeden muž, později identifikovaný jako státní úředník, musel být hospitalizován poté, co ho demonstranti zbili. Údajně ho považovali za policistu v civilu. Další tisíce lidí se shromáždily na výzvu komunistických odborů před budovou ministerstva práce. V Soluni se protestních akcí zúčastnilo podle policie na 5000 lidí.

Ke stávce vyzvaly dvě největší odborové organizace v zemi, GSEE sdružující zaměstnance soukromého sektoru a ADEDY, jež zastupuje státní sektor. Připojily se k nim také komunistické odbory PAME. Jde o protest proti důchodové reformě, kterou v noci na dnešek schválil v prvním čtení řecký parlament.

Do důchodu v 65 letech

Nový důchodový systém především stanoví odchod do penze v 65 letech pro muže i pro ženy oproti současným 60 letům. Reforma předpokládá snížení důchodů v průměru o sedm procent a je zapotřebí 40 započitatelných let oproti současným 37. Jde o reformu pro zaměstnance soukromého sektoru. Další reforma stanovící tentýž důchodový věk pro státní zaměstnance bude parlamentu předložena příští týden.

Řecko je nuceno urychlit ozdravování svého důchodového systému poté, co v květnu schválilo úsporný program, který si vynutila eurozóna a Mezinárodní měnový fond výměnou za půjčku ve výši 110 miliard eur na záchranu země utápějící se v hluboké ekonomické krizi.

"Důchodový systém by se zhroutil, výdaje na důchody nyní představují 13,5 procenta hrubého domácího produktu a bez tohoto zásahu by dosáhly 26 procent, což by byla pro ekonomiku katastrofa," prohlásil Papandreu. Financování průběžného důchodového systému nyní v České republice dosahuje 8,2 procenta HDP.

Čeští turisté by stávku pocítit neměli

Podle mluvčí pražského letiště Michaely Lagronové nebyly zatím zrušeny žádné lety mezi Prahou a řeckými destinacemi. To potvrdil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. "Všechny chartery jsou potvrzené a rovněž pobyty na místě probíhají podle programu," uvedl Okamura. Dodal, že drtivá většina Čechů směřuje letecky přímo na řecké ostrovy a problémy v hlavním městě se jich zásadně netýkají.

Právě Atény stávka citelně zasáhla. Ochromena je například městská doprava a nejezdí žádné vlaky. Stávka postihla rovněž úřady, nemocnice a státní podniky. Připojili se k ní i novináři, takže země bude 24 hodin bez informací.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru