Výbory Poslanecké sněmovny si zvolily svá vedení. Výsledky hlasování odpovídají předchozím politickým dohodám mezi stranami.

Předsedy, které ze svých řad vybírají členové jednotlivých výborů, bude ještě hlasováním potvrzovat dolní komora jako celek. Toto hlasování by se mělo uskutečnit v pátek. Podle dohody obsadila ODS celkem šest výborů, ČSSD i TOP 09 a VV po třech výborech a KSČM získala jeden.

Šéfem rozpočtového výboru, který je považován za nejvlivnější, se stal jeho dosavadní místopředseda Pavel Suchánek (ODS). Jedním z jeho nových místopředsedů je někdejší předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek.

Vznikající koalice se sice dohodla na snížení počtu výborů, některým ovšem vzrostl počet místopředsedů. Mezi nimi například rozpočtovému výboru, který jich má sedm, o dva víc než dřív. Suchánek toto navýšení hájí tím, že respektuje koaliční dohody. "Já si myslím, že to bude vykompenzováno tím, že se některé výbory nezvětšily," řekl Suchánek.

O předsednické křeslo v rozpočtovém výboru původně usilovala i ČSSD. Ambici vést tento orgán měl právě Paroubek. Někteří členové koalice ODS, TOP 09 a VV ale předem avizovali, že by ho do čela nezvolili. Dohoda koaličních stran sociální demokracii nakonec přiřkla předsedu hospodářského výboru. Tím se stal místopředseda ČSSD Milan Urban.

Zahraniční výbor bude řídit bývalý první místopředseda ODS David Vodrážka. Místo ve vedení jednoho z výborů získal i dosluhující primátor Pavel Bém (ODS) - je místopředsedou školského výboru. Kontrolní výbor si za svého šéfa zvolil komunistu Vojtěcha Filipa.

Přehled zvolených předsedů a místopředsedů sněmovny

VÝBORY POD VEDENÍM ODS:

Rozpočtový výbor (30 členů)

předseda Pavel Suchánek (ODS)

místopředsedové: Michal Doktor (ODS), Jiří Paroubek (ČSSD), Václav Votava (ČSSD), Helena Langšádlová a Jan Farský (oba TOP 09 a Starostové), Radim Vysloužil (VV), Miloslava Vostrá (KSČM)



Výbor pro evropské záležitosti (15 členů)

předseda Jan Bauer (ODS)

místopředsedové: František Novosad (ČSSD), Jaroslav Lobkowicz (TOP 09 a Starostové), Soňa Marková (KSČM), Jana Suchá (VV)



Zahraniční výbor (18 členů)

předseda David Vodrážka (ODS)

místopředsedové: David Šeich (ODS), Jan Hamáček (ČSSD), Rom Kostřica (TOP 09 a Starostové), Kateřina Konečná (KSČM), Lenka Andrýsová (VV)



Výbor pro zdravotnictví (23 členů)

předseda Boris Šťastný (ODS)

místopředsedové: Marek Šnajdr (ODS), Jaroslav Krákora (ČSSD), Aleš Roztočil (TOP 09 a Starostové), Soňa Marková (KSČM), Jiří Štětina (VV)


Volební výbor (15 členů)

předseda Václav Mencl (ODS)

místopředsedové: Vítězslav Jandák (ČSSD), Václav Kubata (TOP 09), Ivana Levá (KSČM), Petr Skokan (VV)



Organizační výbor (30 členů)

dnes se nescházel, funkce by měly být totožné s funkcemi ve vedení sněmovny

předsedkyně Miroslava Němcová (ODS)

místopředsedové: Lubomír Zaorálek (ČSSD), Vlasta Parkanová (TOP 09 a Starostové), Kateřina Klasnová (VV)




VÝBORY POD VEDENÍM ČSSD


Hospodářský výbor (30 členů)

předseda Milan Urban (ČSSD)

místopředsedové: Cyril Zapletal (ČSSD), František Sivera, Aleš Rádl (oba ODS), Jan Husák, František Laudát (oba TOP 09 a Starostové), Stanislav Huml (VV), Pavel Hojdra (KSČM)



Výbor pro obranu a bezpečnost (30 členů)

předseda František Bublan (ČSSD)

místopředsedové: Jan Vidím (ODS), Jana Černochová (ODS), Petr Hulinský (ČSSD), Zdeněk Bezecný (TOP 09 a Starostové), Alexander Černý (KSČM), Viktor Paggio (VV)


Mandátový a imunitní výbor (15 členů)

předseda Jeroným Tejc (ČSSD)

místopředsedové: František Dědič (ODS), Jana Kaslová (TOP 09 a Starostové), Marie Rusová (KSČM), Jana Drastichová (VV)



VÝBORY POD VEDENÍM TOP 09 A STAROSTŮ


Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj (23 členů)

předseda Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové)

místopředsedové: Jaroslav Krupka (ODS), Jiří Petrů (ČSSD), Milada Halíková (KSČM), Otto Chaloupka (VV)



Zemědělský výbor (15 členů)

předseda Pavol Lukša (TOP 09 a Starostové)

místopředsedové: Jiří Papež (ODS), Ladislav Skopal (ČSSD), Pavel Kováčik (KSČM), Josef Novotný (VV)



Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (23 členů)

předseda Anna Putnová (TOP 09 a Starostové)

místopředsedové: Walter Bartoš (ODS), Pavel Bém (ODS), Ivan Ohlídal (ČSSD), Miroslav Grebeníček (KSČM), Dagmar Navrátilová (VV)




VÝBORY POD VEDENÍM VĚCÍ VEŘEJNÝCH


Výbor pro životní prostředí (18 členů)

předseda Milan Šťovíček (VV)

místopředsedové: Tomáš Úlehla (ODS), Robin Böhnisch (ČSSD), Bořivoj Šarapatka (TOP 09 a Starostové), Kateřina Konečná (KSČM)


Ústavně právní výbor (15 členů)

předseda Karolína Peake (VV)

místopředsedové: Marek Benda (ODS), Stanislav Křeček (ČSSD), Jana Kaslová (TOP 09 a Starostové), Stanislav Grospič (KSČM)



Výbor pro sociální politiku (18 členů)

předseda Martin Vacek (VV)

místopředsedové: Miroslav Jeník (ODS), Milada Emmerová (ČSSD), Jitka Chalánková (TOP 09 a Starostové), Miroslav Opálka (KSČM)



VÝBOR POD VEDENÍM KSČM:


Kontrolní výbor (15 členů, titíž jako v petičním výboru)

předseda Vojtěch Filip (KSČM)

místopředsedové: Hana Orgoníková (ČSSD), Zdeňka Horníková (ODS), Jaroslava Schejbalová (TOP 09 a Starostové), Jaroslav Škárka (VV)



Petiční výbor (15 členů)

předseda nezvolen

místopředsedové: Zdeňka Horníková (ODS), Hana Orgoníková (ČSSD), Vladimír Koníček (KSČM), Jaroslav Škárka (VV)

(petiční výbor by měl být po změně zákona sloučen s kontrolním)


Evropskému výboru bude předsedat občanský demokrat Jan Bauer. ODS dále získala i výbor pro zdravotnictví, který povede poslanec Boris Šťastný. Posledním výborem, který připadl ODS, je volební výbor. Ten se zabývá volbou mediálních rad. Kvůli rušení některých sněmovních orgánů by měl v budoucnu převzít i činnost mediální komise. Předsedou výboru se stal občanský demokrat Václav Mencl.

V čele výboru pro obranu a bezpečnost bude stát sociální demokrat František Bublan. V minulosti vedl bezpečnostní výbor, předtím byl ministrem vnitra v Paroubkově vládě a ještě dříve byl také šéfem české rozvědky. Na druhý pokus byl předsedou mandátového a imunitního výboru zvolen Jeroným Tejc (ČSSD). První volba se uskutečnila před dvěma týdny, kdy proti sobě kandidovali Filip z KSČM a Tejc. Ani jeden z nich tehdy nezískal potřebný počet hlasů.

Někde se počty místopředsedů zvyšovaly

Hospodářský výbor bude mít také sedm místopředsedů. Předseda Urban se podobně jako Suchánek hájí tím, že tento počet placených funkcionářů vychází z koaličních dohod a že takto rozsáhlé, třicetičlenné, výbory, jsou ve sněmovně pouze tři: kromě rozpočtového a hospodářského ještě pro obranu a bezpečnost.

Přítomnost 30 poslanců však znamená problém s nedostatkem místa, zvláště v případě velkého zájmu veřejnosti, připustil Urban. Náhradní místo bude hledat v prostorách zasedací místnosti poslaneckého klubu ČSSD, který sídlí ve stejné budově. Je v něm víc než stovka míst.

Členové ústavně-právního výboru zvolili do svého čela Karolínu Peake z Věcí veřejných. "Véčkař" povede i výbor pro sociální politiku. Předsedou se stal Martin Vacek. VV získaly ještě výbor pro životní prostředí, který povede Milan Šťovíček.

Šéfku už má i školský výbor. V následujících letech ho povede Anna Putnová z TOP 09. Této straně připadly ještě dva výbory. Zemědělský povede Pavol Lukša, předsedou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj se stal Stanislav Polčák.

Jediný výbor, který do svého čela nikoho nezvolil, je petiční. "Nebyl žádný návrh na předsedu vzhledem k avizovanému sloučení s kontrolním výborem, se kterým sice nesouhlasíme, ale taková je realita," řekl jeho člen a nyní předseda kontrolního výboru Vojtěch Filip.