Rodina izraelského vojáka Gilada Šalita, který je od roku 2006 zajatcem palestinských radikálů, ve čtvrtek podle agentury AFP dorazila v doprovodu tisíců sympatizantů do Jeruzaléma. Zde se chce rodina po dvanáctidenním pochodu utábořit před sídlem premiéra Benjamina Netanjahua, kde hodlá setrvat až do vojákova propuštění.

Podle pořadatelů doprovodilo rodinu vězněného izraelského vojáka v Jeruzalémě asi 15.000 lidí. Někteří z nich měli na sobě trička s nápisem "Gilad je stále na živu" nebo žluté stuhy, které jsou symbolem solidarity.

Cílem pochodu a táboření před úřadem premiéra je prý informovat veřejnost a vyvinout tlak na premiéra Netanjahua, aby se zasadil o Šalitovo propuštění.

Třiadvacetiletý tankista Šalit byl zajat při akci Hamasu na izraelském území. Za jeho propuštění žádá Hamas svobodu pro asi tisíc Palestinců vězněných v Izraeli. To mnozí Izraelci odmítají, i když svobodu pro Šalita požadují všichni.

Hamas odmítá povolit jakýkoli styk se zajatcem. Že je Šalit stále naživu, dokládá jen krátký videozáznam z minulého roku.

Netanjahu, který ve čtvrtek ukončí návštěvu Spojených států, slíbil, že se s rodiči zajatého vojáka setká po návratu do vlasti.

Související