Letošní podvody se spotřební daní

56 mil.korun z cigaret a tabáku
je suma, o kterou ošidili stát v 500 zjištěných případech celníky odhalení prodejci.

3,2 mil.korun z lihu a lihovin
chybí letos státu kvůli 233 případům celníky odhalených daňových podvodů v restauracích a skladech.

15,5 mil.korun z pohonných hmot
o takovou sumu přišel stát ve 48 zjištěných případech podvodů s daní při prodeji PHM. Celkové úniky (včetně DPH) se odhadují na 8 miliard Kč.

Celní správa přitlačila na odhalování podvodů se spotřební daní. Ta totiž letos vzrostla u všech komodit, ze kterých ji stát vybírá, a podle zjištění lihovarníků, petrolejářů a výrobců cigaret letos nebývale roste i prodej na dani ošizených lihovin, benzinu a pašovaných cigaret.

Celníci letos považují kontrolu prodeje a přepravy líhu, paliv a cigaret za své téma číslo jedna, ale je jisté, že desítky miliónů korun letos zjištěných úniků na spotřební dani jsou jen zlomkem toho, o kolik podvodníci skutečně stát připraví.

Aby ještě více přitvrdili, přišli nyní celníci s novým systémem kontrol. Plošným ve všech českých krajích a zaměřených současně na víc komodit.

Prvním příkladem je akce "Gastro", při které zkontrolovali po celém Česku během čtyř dnů na přelomu června a července prodej lihu, lihovin a cigaret ve 151 restaurací a skladů.

"Je logické, že každé zvýšení daně představuje i vyšší tlak na daňové podvody. Proto jsme se letos zaměřili především na komodity, ze kterých se spotřební daň vybírá," říká ředitel sekce pátrání a dohledu na Generálním ředitelství cel Miroslav Nováček.

Za letošní půlrok tak při kontrolách odhalili 48 případů přepravy pohonných hmot bez náležitých dokladů s daňovou škodou za 15,5 milionu korun. Při porušení zákona u prodeje cigaret a tabáku odhalili podvody za víc jak 56 milionů korun. A v případě prodeje lihovin přišel stát - jen podle odhalených případů - o víc jak tři miliony korun.

Šéf pátracího oddělení celníků Nováček tvrdí, že jde o meziročně vyšší odhalené částky, ale fakticky nelze údaje o odhalených daňových podvodech srovnat například s loňskem.

Jednak počet kontrol je letos vyšší a také je vyšší spotřební daň.

"Máme informace od svých obchodních zástupců, že proudí letos víc než jindy do restaurací a obchodů velké množství lihovin, u kterých je při pohledu na cenu zjevné, že nebyla zaplacena spotřební daň," popisuje situaci spolumajitel jindřichohradecké likérky Fruko Schulz Josef Nejedlý.

Podezřelé už je, pokud obchodník prodává například půl litr čtyřicetiprocentního tuzemáku za míň jak 80 korun. Jen spotřební daň tvoří 57 korun, k tomu výrobní náklady kolem 12 korun a to celé je zdaněno dvacetiprocentním DPH.

V takovém případě třeba obchodní řetězec prodává pod vlastní nákupní cenou nebo jde o podvodné snížení daně ze strany výrobce.

Podle šéfa Unie výrobců lihovin Vladimíra Steinera jsou rostoucím prodejem nezdaněných - a tedy výrazně lacinějších - lihovin poškozeny i oficiální likérky a řádní plátci daně. Přicházejí totiž o tržby. "Pravdou ale je, že nebýt zvýšené aktivity celníků, tak by situace byla ještě horší," uvedl před časem Steiner.

Zřejmě největší "ránu" do příjmu ze spotřebních daní ale dělají pohonné hmoty, které také představují největší sumu státního inkasa spotřební daně.

Odhaduje se, že stát ročně přijde daňovými podvody o osm miliard korun, z toho kolem pěti miliard tvoří podvody s nezaplaceným DPH a zbytek připadá právě na ošizenou spotřební daň. "To, jakým způsobem bují podvody nejen s DPH, ale v poslední době i se spotřební daní při dovozu pohonných hmot, nemá obdoby," komentuje Martin Durčák, generální ředitel lídra petrolejářského trhu - společnosti Benzina.

O dalších krocích celníků proti odvodům čtětě na www.ekonomika.ihned.cz