Deset ruských špionů zadržených v USA odletělo ve čtvrtek pozdě v noci (pátek ráno SELČ) z New Yorku do Moskvy. Stalo se tak jen několik hodin poté, co před soudem uznali svou vinu, napsala agentura AP. Nyní se očekávají zprávy o cestě opačným směrem čtyř osob odsouzených v Rusku za údajné kontakty se západními rozvědkami, případně další podrobnosti o dohodnuté výměně.

Podle médií jde o největší výměnu zadržených špionů od konce studené války. Výměna by měla usnadnit snahy Washingtonu a Moskvy o nápravu vztahů narušených prohlubující se atmosférou podezíravosti, napsala AP.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal v noci na pátek výnos, kterým udělil milost čtyřem osobám odsouzeným a uvězněným v Rusku za údajné kontakty se západními rozvědkami. Učinil tak na základě jejich písemné žádosti, v níž museli formálně uznat vinu. Oznámila to prezidentova mluvčí Natalija Timakovová. Rychlý návrat agentů do Ruska "umožnil nový duch v rusko-amerických vztazích a vysoká úroveň vzájemného pochopení prezidentů obou zemí", citovala agentura DPA z prohlášení Kremlu.

Omilostněnými jsou podle mluvčí vedle ruského vědce Igora Suťagina také explukovník vojenské rozvědky pracující prý pro Brity Sergej Skripal, bývalý rozvědčík Alexandr Zaporožskij a Gennadij Vasilenko, podle ruských médií bývalý šéf bezpečnostní služby ruské televizní stanice NTV Pljus odsouzený za špionáž v roce 1998.

Dříve se ve spekulacích médií místo Vasilenka vyskytovalo jméno údajného agenta CIA Alexandra Sypačova. Ten však podle své advokátky na výměnu odmítl přistoupit; skoro celý trest si už odpykal.


Podle dalších kremelských zdrojů vzal prý Putin při omilostnění v úvahu také to, že odsouzení si již ve vězení odpykali řadu let. Suťagin 11 let, Zaporožskij téměř devět let a Skripal pět a půl roku. Americké zdroje naopak poukazují na to, že zdravotní stav některých vyměňovaných je po mnohaletém věznění již značně špatný, protože "podmínky v ruských věznicích jsou mnohdy velmi tvrdé".

Čtyři uvedení muži napsali ruskému prezidentu žádost o milost, v níž doznali svou vinu. Ruské ministerstvo zahraničí poté podle agentur oznámilo, že proces výměny agentů "je v běhu".

Také z americké strany bylo doznání viny podmínkou pro možnost, aby federální soud v New Yorku rozhodl o okamžitém vypovězení osob obviněných z dlouholeté špionáže. Agentura AP pak s odvoláním na Bílý dům uvedla, že prezident Obama byl o rozhodnutí soudu informován a rozhodl proces výměny špionů s Ruskem uskutečnit.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že o výměně špionů s Ruskem bylo rozhodnuto "z humanitárních a národně-bezpečnostních důvodů". Další zadržování odhalených ruských agentů nepředstavuje pro USA žádný strategický zájem.


"Bylo rozhodnuto nalézt rychlé a úplné řešení (záležitosti) jako z hlediska národní bezpečnosti, tak humanitárních," řekl podle agentury AFP mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner. "Další věznění deseti ilegálních agentů v USA by nijak nepřispělo zájmům národní bezpečnosti," dodal.

Podle advokátů zadržené desítky Rusů by se měla výměna agentů uskutečnit "v nejbližších hodinách", místo ani přesnější čas ale oznámeny nebyly. Ruští diplomaté zadržené navštívili v soudním vězení, "aby s nimi jednali o jejich životě po návratu do Ruska," uvedl jeden ze státních žalobců. Vicky Pelaezová, americká manželka jednoho z agentů působícího pod jménem Juan Lazaro, pravým jménem Michaila Vasenkova, dostala podle tohoto zdroje citovaného agenturou AFP nabídku "bytu zdarma, volných víz pro děti a 2000 dolarů (asi 40.000 Kč) měsíčně na živobytí," pokud zůstane v Rusku.

Deset údajných ruských špionů bylo koncem června zadrženo v různých částech USA. Jedenáctý člen skupiny zadržený na Kypru byl později kyperskými orgány propuštěn na kauci a nyní je na útěku. Skupina deseti ostatních se prý v rámci dohody o vypovězení doznala ke "spiknutí s cílem vyvíjet činnost nelegálních zahraničních agentů".


Ruské ministerstvo zahraničí zasadilo výměnu agentů do kontextu zlepšení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem a "rusko-amerického konstruktivního partnerství".

"Dohoda dává základ předpokládat, že kurz dohodnutý vedením Ruské federace a USA se bude v praxi důsledně uskutečňovat a pokusy svést strany z této cesty neuspějí," zdůraznila ruská diplomacie.

Podle ruského webu Vremja novostěj se výměna špionů uskutečňuje z iniciativy Spojených států. USA navrhly počet osob, jichž by se výměna měla týkat, a sestavily také seznam lidí vězněných v Rusku, o které by Američané měli zájem.