O jaké projekty měly firmy zájem

Gel na zuby

Chemik Martin Maryška vymyslel gel, který zabrání tvorbě zubního kazu. Přípravek nyní testuje zahraniční firma.

Safírové autosvíčky

Inženýr Jurij Linhart vymyslel nezničitelné safírové autosvíčky. Uchytily se ve Švýcarsku.

Odolné obklady

Vietnamské a íránské firmy si oblíbily obklady na budovy vyrobené z recyklovaného skla. Na obklady se nedá vůbec sprejovat.

Když si tím gelem budete čistit zuby, už nikdy v životě se vám neudělá zubní kaz. Látky, které gel obsahuje, totiž dokáží zacelit mikrotrhlinky, které na povrchu zubní skloviny vyleptaly zbytky potravy. A právě kvůli těmto trhlinkám se pak zuby kazí.

Pozoruhodný gel vymyslel český chemik Martin Maryška a nechal si jej patentovat. Když však žádal o veřejné peníze na další výzkum vlastností přípravku, narazil. Grant od státu nedostal.

Maryškův vynález přesto nezapadl. Chemik se obrátil na Agenturu pro soukromé investice do vědy a výzkumu, kterou založila nadace Česká hlava, každoročně rozdávající stejnojmennou cenu vynikajícím českým vědcům.

České firmy nejeví zájem

Zmíněná agentura se snaží propojovat výzkumníky, kteří nedosáhli na veřejné peníze, se soukromými firmami. Maryškův patent zaujal zahraniční společnost vyrábějící zubní pasty, která nyní zkoumá snášenlivost gelu s ostatními chemickými látkami obsaženými v zubní kosmetice. Pastu obohacenou Maryškovým přípravkem pak firma hodlá uvést na trh.

"Gel jsme nabízeli i českým firmám, které dělají zubní pasty, ale ty o to neprojevily zájem," říká Václav Marek z nadace Česká hlava. "Zahraniční firmy sledují český výzkum mnohem více než ty tuzemské. V zahraničí podniky přemýšlejí jinak, tam je snaha o neustálé inovace. České firmy ale nemusí inovovat a přesto dosahují zisku. Proto o výsledky české vědy v podstatě nejeví zájem," domnívá se Marek.

Agentura už pomohla najít uplatnění osmi vědeckým patentům, o všechny projevily zájem zahraniční společnosti. Ve Švýcarsku se třeba uchytil vynález inženýra Jurije Linharta, kterého napadlo nahradit keramické špičky u autosvíček safírem. Safírové svíčky jsou nezničitelné a dokáží i zvýšit výkon motoru.

Propojovat výsledky vědy se soukromými investory podle Marka skýtá velký potenciál, který však malá nadace, kterou Česká hlava je, nedokáže plně rozvinout. Vědci, kteří na veřejné peníze nedosáhli, se podle Marka na agenturu sami obracejí.

"Ukázali jsme, že tento princip funguje a může být i finančně zajímavý. Teď by ale měl přijít nějaký větší hráč, s větším kapitálem a schopnostmi, který si to vezme pod sebe," myslí si Marek. "Zahraničním firmám značka Česká hlava nic neříká. Když jim volám, nechápou, kdo jsme a o co nám jde. Kdyby však ten samý výzkum nabízela Cambridge, reagovali by jinak," říká Marek.

Senzační objev: Čeští vědci našli klíč k novému léku na AIDS - čtěte ZDE Zahraniční firmy se však na nadaci začínají obracet i samy. To je případ dalšího agenturou podpořeného patentu, o který se už přihlásilo šest zahraničních zájemců.

Jde o postup, který dokáže z bioplynu vznikajícího v městských kanalizacích vyčlenit zemní plyn, na který pak mohou jezdit auta."Úvaha byla taková, že každé město má svou čističku odpadních vod a svou hromadnou dopravu. Pokud by si tedy občané svými exkrementy dokázali zajistit palivo do autobusů, má to logiku," říká Marek.

Technologie, které dokáží z bioplynu zemní plyn získat, už existují, ale jsou velmi drahé. Vědci z Ústavu chemických procesů ale nově objevili levný a jednoduchý způsob, jak zemní plyn z bioplynu