Čínské úřady obnovily americké společnosti Google licenci na provoz stránek pro internetové vyhledávání v Číně. Firmě vypršela platnost licence minulý týden a ohledně jejího obnovení panovaly pochybnosti kvůli neshodám Googlu s Pekingem v oblasti cenzury. Obě strany zřejmě přistoupily na kompromis, píší Financial Times.

Obnovení licence odvrátilo hrozbu uzavření vyhledávacího portálu Googlu v Číně. "Čína obnovila naši licenci," uvedla mluvčí. "Těšíme se, že budeme nadále poskytovat internetové vyhledávání a místní produkty svým uživatelům v Číně," dodala.

Generální ředitel společnosti Eric Schmidt už v noci na pátek řekl médiím, že jeho firma očekává obnovení licence pro provoz internetového vyhledávače v této zemi.

Google se na začátku letošního roku dostal do ostrého sporu s čínskou vládou, když oznámil, že už dál nehodlá dodržovat čínské zákony, které upravují činnost internetových společností na tamním trhu. Pro Google to například znamenalo nutnost filtrovat výsledky vyhledávání.

"Společnosti jsme vzkázali, že pokud chce svůj systém rozvíjet v naší zemi, musí dodržovat čínská pravidla," uvedl v červnu zástupce čínského ministerstva informací.

V březnu Google svůj čínský web vypnul a uživatele z pevninské Číny začal automaticky přesměrovávat na svůj web v Hongkongu, který cenzuře nepodléhá. Tím si ale firma proti sobě postavila čínskou vládu, pro kterou je takové řešení nepřijatelné.

Minulý týden Google automatické přesměrování do Hongkongu ukončil a znovu zprovoznil svůj původní čínský web. Na ten však umístil odkaz na server do Hongkongu.

Čínský internetový trh je díky téměř 400 milionům uživatelů největší na světě. Ačkoli v Severní Americe a v Evropě je Google nejoblíbenějším internetovým vyhledávačem, na čínském trhu zaostává za místním konkurentem Baidu. Ten podle agentury AP ovládá zhruba 60 procent čínského trhu, zatímco Google pouze 30 procent.

Související