Severní Korea vyjádřila ochotu vrátit se k šestistranným rozhovorům o svém jaderném odzbrojení. Podle agentury AP je tento krok KLDR znamením, že je spokojená s rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN vynechat v rezoluci z tohoto týdne obvinění konkrétní země z potopení jihokorejské fregaty.

Rada bezpečnosti OSN v pátek vyjádřila "hluboké znepokojení" nad potopením jihokorejské lodi Čchonan. Ačkoliv se opírala o výsledky vyšetřování mezinárodního týmu v čele s Jižní Koreou, který dospěl k závěru, že loď potopilo severokorejské torpédo, RB z textu vypustila konkrétní obvinění KLDR.

Mezi oběma zeměmi na Korejském poloostrově vládne už přes půl století pouze příměří. Po konfliktu z let 1950-53 neuzavřely mír a technicky jsou stále ve válečném stavu.

Severní Korea vyvine "důsledné úsilí pro uzavření mírové dohody a denuklearizaci prostřednictvím šestistranných rozhovorů vedených na rovném základu," citovala agentura KCNA ministra zahraničí Pak Ui-džona.

Navzdory skepsi Soulu je naděje, že se Pchjongjang k jednacímu stolu vrátí. Do rozhovorů jsou zapojeni zástupci jak obou Korejí, tak Spojených států, Ruska, Číny a Japonska.

KLDR z jednání odešla loni v dubnu poté, co ji OSN pokárala za vypálení rakety dlouhého doletu. Napětí na poloostrově od té doby vzrostlo a Pchjongjang provedl několik dalších testů.

KLDR by měla "jednoznačně "ukázat své odhodlání k jadernému odzbrojení", řekl mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí Kim Jong-sun. Vyzval Severní Koreu, aby se jednoznačně přiznala a omluvila se za potopení Čchonanu, na němž zahynulo 46 námořníků.