Koalici německé kancléřky Angely Merkelové byla zasazena další rána. Zemský sněm Severního Porýní-Vestfálska ve středu zvolil novou premiérkou této německé spolkové země Hannelore Kraftovou a koaliční kabinet její sociální demokracie (SPD) a Zelených se tak může ujmout vlády.

Pro středopravou koalici kancléřky Angely Merkelové to nicméně znamená ztrátu většiny v horní komoře německého parlamentu a vážné komplikace při prosazování plánovaných reforem.

Merkelová už dříve oznámila, že rezignuje na plánované daňové škrty, a podle expertů také značně klesla šance, že prosadí chystanou zdravotnickou reformu nebo prodloužení provozu jaderných elektráren. Všechny tyto body totiž SPD i Zelení rozhodně odmítají.

Kancléřka ztrácí oporu

Očekávaný nástup vůbec první ženy do čela nejlidnatější spolkové země, Kraftové, nesla německá kancléřka už předem s nelibostí.

Podle kancléřky a předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Kraftová porušila svůj slib, že bude usilovat o stabilní vládu v tak významné spolkové zemi, jakou je Severní Porýní-Vestfálsko. Místo ní vytvořila menšinový kabinet, kterému se podle Merkelové nedá věřit. Ministr zahraničí a šéf koaličních liberálů (FDP) Guido Westerwelle dokonce prohlásil, že na západě země vznikla "červeno-rudo-zelená koalice", která bude usilovat o vládu i nad Německem.

Kraftovou vynesl do pozice premiérky tichý souhlas postkomunistické Levice, která se ve středečním hlasování zdržela. To Kraftové stačilo k volbě ve druhém kole, kde potřebovala získat relativní většinu hlasů.

Koalice SPD a Zelených v düsseldorfském zemském sněmu disponuje 90 mandáty a k absolutní většině, která byla nutná k prosazení Kraftové v prvním kole volby, jí schází jeden hlas.

SPD a Zelení vystřídají v osmnáctimilionovém Severním Porýní-Vestfálsku u moci CDU a FDP. Pro kancléřčinu koalici tvořenou stejnými stranami to znamená ztrátu dosavadní většiny ve Spolkové radě, jež spolurozhoduje o významných zákonech.

Dosud v tomto devětašedesátičlenném orgánu, složeném ze zástupců vlád všech 16 spolkových zemí, disponovala 37 hlasy. Nyní se tam bude moci opřít jen o 31 reprezentantů.

Související