Českou republiku prý pod novou vládou Petra Nečase čekají "krev, pot a slzy." Uvádí to středeční vydání rakouského deníku Die Presse. List vyjmenovává reformy, které má kabinet v plánu a dodává, že další případný volební úspěch bude záviset na lidech ze strany TOP 09, která ovládá nejdůležitější ministerstva.

Deník píše, že při výstupu k Pražskému hradu Nerudovou ulicí se člověk pořádně zapotí, a připomíná, že právě touto cestou kráčel Nečas pěšky pro své nedávné jmenování premiérem. "To by mohlo být míněno symbolicky. Přece neslibují (ministři) obyvatelstvu nic jiného než krev, pot a slzy," napsal Die Presse.

Připomíná, že trojkoalice ODS, TOP 09 a VV může v parlamentu stavět na zatím nevýraznější podpoře 118 hlasů, jakou česká vláda vůbec kdy měla. To ale podle listu nemusí ještě nic znamenat. Johnova strana Věci veřejné se při koaličních rozhovorech víckrát postarala o "malé výbuchy", což neudivuje, protože se jedná o politické nováčky, píše deník. Skutečně podle něj při jednání o vládě zabodovala TOP 09 s "tahounem" Karlem Schwarzenbergem a zajistila si v kabinetu nejdůležitější místa.

Největší moc podle Die Presse bude mít ministr financí Miroslav Kalousek, který je "vlastně šéf strany" TOP 09. Právě on by se mohl před příštími volbami představit jako reformátor, který zemi zajistil do budoucna. Deník vypočítává, že vláda má v plánu daňovou, zdravotní a důchodovou reformu a zavedení školného. Podle něj rok 2011 bude "velký koncert" plný škrtů.

Zahraniční investoři si od nové vlády podle Die Presse slibují tři věci: "energický boj proti kvetoucí korupci, férové a doložitelné vypisování státních zakázek a pokud možno co nejrychlejší zavedení eura". Poslední bod bude možný, pokud se vládě podaří snížit deficit. "Ale před rokem 2015 není na euro v Česku ani pomyšlení," uzavírá deník.

Nečasovi blahopřála Merkelová

Petru Nečasovi ve středu pogratulovala také německá kancléřka Angela Merkelová. Popřála mu v úřadu hodně úspěchů a šťastnou ruku. V blahopřání zveřejněném na webu německé vlády současně vyjádřila přesvědčení, že se jim podaří prohloubit vztahy mezi oběma sousedy. Právě Německo bude první zemí, kterou v pondělí navštíví nový český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Merkelová připomněla, že Česko a Německo úzce spolupracují v Evropské unii i Severoatlantické alianci. "Spolková vláda v nich zůstane vaší vládě spolehlivým partnerem," ujistila kancléřka Nečase.

Nečasovi ke jmenování jeho vlády už v úterý pogratuloval také bavorský zemský premiér Horst Seehofer a vyjádřil přání se s novým českým ministerským předsedou co nejdříve setkat.

Související