Íránský jaderný vědec Šahram Amírí, kterého údajně loni unesly americké tajné služby do USA, se vrátil do Íránu. Na teheránském letišti se mu dostalo vřelého přijetí od rodiny, přivítal jej i vysoký úředník íránského ministerstva zahraničí. Na tiskové konferenci zopakoval vědec svá dřívější tvrzení o únosu.

Na dvaatřicetiletého Amírího čekalo na letišti asi deset příbuzných s květinami. Vědec se vítal zejména se svou ženou a synem. Novinářům zopakoval, že byl před rokem unesen americkou tajnou službou, když byl na pouti v Saúdské Arábii. "Američané po mně chtěli, abych tvrdil, že jsem přeběhl do Ameriky o své vůli, aby mě využili ke zveřejnění falešných informací o íránském jaderném programu," uvedl Amírí na tiskové konferenci.

Spojené státy naopak tvrdí, že k nim vědec přeběhl ze svého rozhodnutí, že později změnil názor a rozhodl se vrátit domů.

List The Washington Post ve čtvrtetk napsal, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) Amírímu zaplatila za informaci o íránském jaderném programu pět milionů dolarů (100 milionů korun). Nemusí prý peníze vracet, ale přestane-li spolupracovat, nebude k nim mít přístup. "Kvůli finančním sankcím uvaleným na Írán teď nemá k tomu, co dostal, přístup. On je pryč, ale peníze nikoli. Nám poskytl informaci, Irán ho má zpět," řekl zdroj listu.

"Mučili mě"

Náhlý odlet Amírího do Íránu je podle spekulace autorů článku zřejmě důsledek Amírího obav o rodinu. Pět milionů dolarů prý odpovídá významu informace, kterou Amírí poskytl.

Podle agentury AP Amírí dnes řekl, že byl ve Spojených státech duševně i tělesně mučen. Bylo mu prý nabídnuto 50 milionů dolarů (asi miliarda korun), aby zůstal v USA. Údajně disponuje doklady, že v USA nebyl svobodný, ale byl pod neustálou kontrolou ozbrojených příslušníků tajných služeb.

Amírí se rovněž snažil snížit svou roli v íránském jaderném programu, kterého se Západ obává. "Jsem obyčejný vědec, který pracoval na univerzitě," řekl. "Nejsem zapojen do žádné tajné práce. Neměl jsem žádné utajované informace." Amírí s gestem vítězství také tvrdil, že při některých výsleších byli přítomni Izraelci, což je prý důkaz toho, že měl být převezen do Izraele.

Spojené státy v minulosti popřely, že by jejich rozvědky vědce unesly. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla, že Amírí byl v USA ze své vůle a mohl zemi kdykoli opustit.

Amírího osud po údajném únosu před 14 měsíci stále halí řada nejasností. Existuje několik sporných videonahrávek, na nichž figuruje muž, který se označuje za Amírího. Na jedné tvrdí, že byl unesen do USA a mučen. Na jiné říká, že v USA studuje. Na třetí uvádí, že utekl agentům CIA, skrývá se, a vyzývá humanitární organizace, aby mu pomohly vrátit se do Íránu.

V pondělí se Amírí nečekaně objevil na oddělení pákistánské ambasády ve Washingtonu, které zajišťuje íránské zájmy v USA, a vyslovil přání vrátit se do vlasti.

Související