Několik desítek letů bude ve čtvrtek zrušeno kvůli nové stávce zaměstnanců řeckých aerolinií. Mnoho dalších spojů pravděpodobně nabere zpoždění. Letoví dispečeři se od 10. hodiny dopolední čtyřhodinovým přerušením práce připojili ke stávce odborů veřejného sektoru proti vládnímu návrhu důchodové reformy.

Čtvrteční akce následuje po generální stávce z minulého čtvrtka, která vyvolala v Řecku značné problémy v dopravě a veřejných službách.

Řecké nepokoje poprvé ovlivnily dovolenou českých turistů. Stávka letových dispečerů zatím nedovolila odletět z Česka do Řecka více než stovce lidí, podobný počet čeká na návrat do České republiky. Informoval o tom mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Odborový svaz státních zaměstnanců ADEDY také vyzval své členy k protestnímu pochodu k parlamentu, kde budou poslanci dnes večer hlasovat o omezení penzijních výhod státních zaměstnanců.

Řecko je nuceno urychlit ozdravování svého důchodového systému poté, co v květnu schválilo úsporný program, který si vynutila eurozóna a Mezinárodní měnový fond výměnou za půjčku ve výši 110 miliard eur na záchranu země utápějící se v hluboké ekonomické krizi.

Dovolená se Čechům protáhne

Stávky v Řecku poškozují turistiku, která se na výkonu řecké ekonomiky podílí téměř pětinou.Na to doplácejí i čeští turisté.

"Podrobnosti stále zjišťujeme, rekreanty, kterých se to týká, cestovní kanceláře informují telefonicky, případně se o ně starají na letišti," uvedl Okamura. Podle Okamurova odhadu se zpoždění dotkne dvou dnešních letů. Letecké společnosti v očekávání protestu část letů přesunuly na dřívější časy.

"V souvislosti s aktuální situací v Řecku musel být přibližně o šest hodin odložen odlet z ostrova Kos do Brna. České aerolinie cestujícím v Kosu poskytly teplý oběd," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková.  

Komplikace s ostrovem Kos řeší i konkurenční letecká společnost Travel Service. Mluvčí Vladimíra Dufková ale nevidí situaci dramaticky. Podle ní bude mít odlet Travel Servisu na Kos zpoždění zhruba hodinu, jiný let společnost přesunula na dobu před začátkem stávky, o čemž informovala cestovní kancelář.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru