Kontroverzní nizozemský poslanec a militantní bojovník proti islámu Geert Wilders chce rozšířit svou působnost mimo hranice Nizozemska a vytvořit mezinárodní alianci pro zákaz přistěhovalectví z muslimských zemí. Wilders řekl americké agentuře AP, že v první etapě počítá s rozšířením svého hnutí do Spojených států, Kanady, Británie, Francie a Německa.

"Poselství 'zastavte islám, braňte svobodu' není důležité jen pro Nizozemsko, ale pro celý svobodný západní svět," řekl Wilders. Jeho cílem je postavit mimo zákon přistěhovalectví z muslimských zemí na Západ a zakázat islámské právo šaría. Wilders doufá, že protiislámské společenství vybuduje zdola natolik pevně, aby mohl získat vliv i v parlamentech.

Svou mezinárodní alianci chce nizozemský poslanec na politickém spektru postavit mezi tradiční konzervativní strany a krajní pravici. V Británii je například podle něj "obrovská mezera" mezi vládnoucími konzervativci a ultrapravicovými nacionalisty.


Wildersova Strana pro svobodu získala v červnu v nizozemských parlamentních volbách 24 křesel a nečekaně skončila jako třetí nejúspěšnější. Koaliční potenciál ale vzhledem ke svému extrémnímu programu nemá.

"Boj za svobodu a proti islamizaci je celosvětovým jevem a problémem, který je třeba řešit," řekl Wilders AP. Jeho nová mezinárodní organizace se má jmenovat Wildersovo mezinárodní sdružení za svobodu. Wilders se chystá během příštích měsíců zorganizovat přednáškové turné v pěti státech, kde chce pro svou alianci získat příznivce.