Pokud letíte v nadcházejících hodinách do Španělska, může se Váš let výrazně protáhnout. Na vině je stávka francouzských letových dispečerů, ale také špatná předpověď počasí, které možná provoz ještě zhorší.

Z pařížského letiště Charlese de Gaulla nyní nelétá podle informací ČRo 20 procent letadel a z Orly 50 procent. Podle informací Letiště Praha aktuální stávka ve Francii ve středu od rána také výrazně zpožďuje lety mezi Českou republikou a Španělskem. Lety do Francie ale zatím fungují normálně.

Odbory francouzských řídících letového provozu zahájily stávku v úterý v noci a ukončit ji mají ve čtvrtek ráno. Vlajkový francouzský přepravce Air France-KLM uvedl, že ve středu plánuje uskutečnit všechny dálkové lety a u letů na krátké a střední vzdálenosti omezí provoz podle doporučení leteckého úřadu.

Stávka proti EU

Francouzští letoví dispečeři protestují proti plánu EU na vytvoření jednotného systému řízení letového provozu v Evropě. Tvrdí, že plán je znevýhodní a povede ke zrušení domácího úřadu pro civilní letectví. Letoví dispečeři proti sjednocení řízení letového provozu v Evropě stávkovali již v lednu a únoru.

Koncept jednotného evropského nebe má zajistit větší efektivnost řízení letů v době předpokládaného růstu letecké přepravy. Francie spolu s dalšími pěti státy Evropy před dvěma roky podepsala rámcovou dohodu o vytvořeni systému.

Na vzniku podobného systému se apelovalo letos na jaře v souvislosti s kolapsem letecké dopravy po erupci islandské sopky.

Související