Německá vládní koalice křesťanských (CDU/CSU) a svobodných (FDP) demokratů klesla na nové minimum voličské podpory a opoziční sociální demokraté (SPD) by spolu se Zelenými v případě konání voleb příští víkend získali parlamentní většinu. Vyplývá to z průzkumu pro společnost Forsa pro magazín Stern.

Koaliční vláda kancléřky Angely Merkelové (CDU), která se ujala moci teprve loni na podzim, má nyní mezi obyvatelstvem nejnižší podporu, jaké se v průzkumech dostalo některé z vládních koalic za posledních 24 let, tedy od roku 1986, kdy Stern začal průzkumy institutu Forsa v západním Německu za vlády Helmuta Kohla pravidelně zveřejňovat.

Merkelové Křesťanskodemokratická unie (CDU) má spolu s bavorskou sestrou Křesťansko-sociální unií (CSU) dohromady jen 34procentní podporu, přičemž jejich koaliční partner FDP by nepřekročil pětiprocentní práh nutný pro získání poslaneckých křesel ve Spolkovém sněmu.

SPD a Zelení by nyní podle Forsy získali 47 procent hlasů, což by jim nejspíš stačilo k získání většiny v dolní komoře německého parlamentu.

Voličská podpora vládním stranám strmě klesá od minulého října, kdy se druhá vláda Merkelové ujala moci. Nově vytvořená konzervativně-liberální koalice přitom musela upustit od předvolebních slibů týkajících se daňových škrtů a dalších reforem.

Vládní koalice dopadla lépe v průzkumu pro společnost Allensbach, podle níž by CDU/CSU a FDP dostaly 38 procent hlasů. Ale i podle Allensbachu by SPD a Zelení získali jasnou většinu 47 procent. Největší politické formace CDU/CSU a SPD by teď podle Forsy dostaly shodně po 31,5 procenta voličských hlasů.

Kancléřka Merkelová nepříznivé výsledky průzkumů vysvětlila počátečními problémy vlády, ale její politika se prý osvědčila. Zvlášť Merkelová hájila postup při zvládání hospodářské a finanční krize. "Německo se v krizi ukázalo silnější, než se myslelo," prohlásila. Situaci na německém trhu práce vnímá svět podle kancléřky dokonce jako "malý zázrak", protože je lepší než před krizí.

Kancléřka vyjádřila přesvědčení, že stávající koalice bude vládnout až do řádného konce volebního období v roce 2013. Spory uvnitř koalice jsou podle ní minulostí, ale vnitřní debaty prý budou i nadále nezbytné.

Merkelová vidí šance i v "personálním přelomu" v její straně. Poukázala tak na skutečnost, že během posledních deseti měsíců opustilo své funkce a většinou i velkou politiku z různých důvodů šest zemských ministerských předsedů za CDU.

 

Související