Příklady tendrů, z nichž Skanska vypadla


 
Škola v Ostrově nad Ohří
Skanska byla loni jedním ze tří zájemců o přestavbu střední školy za 450 milionů korun. Spolu se společností Swietelsky však byla z tendru organizovaném Karlovarským krajem vyřazena z formálních důvodů. Předložila sice účetní uzávěrku, nedodala k ní však přílohy.
 
Karlův most v Praze
V roce 2007 se Skanska zúčastnila výběrového řízení vypsaného pražským magistrátem na opravu Karlova mostu za několik stovek milionů korun. Byla však vyloučena kvůli formálním nedostatkům v přihlášce. V soutěži nakonec zůstala jediná firma SMP.
 
Modernizace slovenské železnice
Problémy má teď Skanska i na Slovensku. Přestože nabídla nejlepší cenu za modernizaci trati u Trenčianské Teplé, ze soutěže byla vyřazena. Hodnota tendru byla odhadnuta na zhruba 300 milionů eur, Skanska nabídla pouze 200 milionů.

 

Největší stavební firma v Česku se pouští do velké právní bitvy proti zmanipulovaným tendrům ve veřejném sektoru. V rozhovoru pro HN to řekl její šéf Dan Ťok. Pomoci jí má právní firma, kterou teď Skanska právě vybírá.

 
„Děláme soutěž na právní kancelář, která dostane všechny zdokumentované případy soutěží, z nichž nás z nějakých důvodů vyloučili. Ve všech se budeme soudit,“ uvedl Ťok, který tak pokračuje ve svém tažení za čistší podmínky udělování zakázek ve veřejném sektoru.
 
V tom má podle svých slov podporu švédských majitelů firmy, i kdyby to mělo pro Skansku v České republice a na Slovensku znamenat nižší tržby. Ťokem řízená pobočka dnes tvoří jen o něco méně než deset procent tržeb celé skupiny Skanska. Firma loni v Česku utržila přes třicet miliard korun, přičemž zhruba dvě třetiny jejích tržeb pocházely ze zakázek ve veřejném sektoru.
 
Šéf Skansky říká, že by tržby mohly být větší, kdyby firma nebyla podle jeho názoru neprávem vyřazena z mnoha tendrů. „Jde o desítky případů, které budeme řešit. Jsem přesvědčen, že ve většině z nich prokážeme, že jsme byli vyloučeni neprávem a po investorovi pak budeme chtít náhradu zisku. A budeme se soudit až do samého konce,“ podotýká Ťok.
 
Letos v červnu proto Skanska vyzvala 25 českých a 20 slovenských právních kanceláří k účasti ve výběrovém řízení. Prvním kolem prošlo patnáct z nich a koncem léta proběhne další kolo. Vítěze chce Skanska vybrat počátkem letošního podzimu a poté začne podávat žaloby.
 
„Nehodláme se smířit s tím, že nás budou stříhat jako ovce a my budeme mlčet. Napadneme každou soutěž, z níž nás vyloučí, pokud budeme mít důkaz, že to nebylo správně,“ říká Ťok. Podklady pro první žaloby jsou podle jeho slov již připravené. O konkrétních kauzách však šéf české a slovenské pobočky Skanska mluvit nechce.
 
Ostatní firmy z velké „stavební pětky“ se k podobným krokům nechystají, i když některé z nich mají k veřejným zakázkám rovněž výhrady. „Nic takového jako Skanska nepřipravujeme,“ říká mluvčí společnosti Strabag Jaroslava Trlicová. Ani František Polák z Metrostavu neví nic o tom, že by jeho firma plánovala nějakou právní ofenzivu proti zmanipulovaným výběrovým řízením.
 
„Máme vlastní interní právnické oddělení. V některých případech využíváme pro konzultace také externí právnické kanceláře,“ sdělila mluvčí firmy Eurovia Iveta Štočková. Připouští však, že některá výběrová řízení ve veřejném sektoru se manažerům Eurovie vůbec nelíbí. „Existují případy veřejných zakázek, kde jsme se cítili být poškozenými, proto jsme podali námitku na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. K těmto případům však nemůžeme sdělovat více, protože jsou v šetření,“ dodala Štočková.
 
Podezření z korupce však musela nedávno řešit i Skanska. Jeden z jejích manažerů byl obviněn, že se svým komplicem požadoval milionový úplatek po karlovarské stavební firmě. Případem se zabývá policie.