Desmond Tuto. Arcibiskup a nositel Nobelovy ceny, který sehrál podstatnou roli během boje proti rasové segregaci a apartheidu v JAR, ve čtvrtek oznámil, že potřebuje zpomalit a odejít z veřejného života.

Uznávaný duchovní už před časem odstoupil z čela jihoafrické anglikánské církve. Teď se chystá věnovat rodině a sledovat svůj oblíbený kriket.

"Je na čase trochu zpomalit," uvedl osmasedmdesátiletý Tutu, který se chystá ukončit své veřejné aktivity v říjnu. Bývalý arcibiskup založil mírovou nadaci, působil jako poradce některých předních politiků a je členem takzvané rady starších, ve které působí mimo jiné držitelé Nobelových cen Kofi Annan a Nelson Mandela.

Aktivně vystupuje na veřejnosti, v poslední době několikrát veřejně hovořil během světového šampionátu ve fotbale, který byl pro Afriku jednou z nejdůležitějších sportovních a kulturních událostí.

Bývalý arcibiskup bude i nadále podporovat svou nadaci. Přestane ale například vyučovat na univerzitě, vystoupí z komise OSN pro boj proti genocidě a nebude již pravidelně poskytovat rozhovory novinářům.

Tutu je znám především jako vytrvalý bojovník proti rasové segregaci a apartheidu. V 80. letech upozorňoval při svých cestách po světě na utrpení utlačované černošské většiny v Jihoafrické republice a nabádal Západ k zavedení sankcí proti tehdejší jihoafrické bělošské vládě.

V roce 1984 získal za své aktivity a nenásilný boj proti útlaku Nobelovu cenu za mír.

Související