V Mexickém zálivu se schyluje ke scénáři, kterého se obávají ekologové i odborníci pracující na utěsnění poškozeného vrtu společnosti BP. Do místa záchranných prací se žene tropická bouře Bonnie s větry o síle 65km/h, která může během příštích 48 hodin ještě zesílit.

Příchod bouře, která je nyní nedaleko Baham a která už způsobila záplavy na Haiti, Portoricu a v Dominikánské republice, se očekává v sobotu. Z oblasti už musely odplout desítky lodí, chystá se také odvoz zařízení hloubícího záchranný vrt. Ten je hlavní šanci na definitivní ucpání vrtu a ukončení noční můry, která obyvatele na pobřeží Mexického zálivu trápí už od 20. dubna.

„Je to frustrující, protože nad tím nemáme žádnou kontrolu,“ řekl BBC zástupce BP Doug Suttles. „V nejhorším případě, kdybychom museli odvézt veškerou techniku, bychom mohli ztratit až dva týdny,“ dodal. Agentura AP zároveň napsala, že vítr může dále zhoršit následky katastrofy a roznést ropu pokrývající hladinu oceánu dále do mokřadů a na pláže.

Admirál Thad Allen dohlížející na záchranné práce za Pobřežní stráž nicméně ujišťuje, že i v případě nepříznivých podmínek by měl vydržet kryt, který minulý týden konečně zastavil únik ropy do oceánu.

Zatímco inženýři v Mexickém zálivu se musí vyrovnat se silnými dešti a větrem, výkonného ředitele společnosti Tonyho Haywarda čeká příští týden zřejmě bouřlivé prostředí v americkém Senátu. Před zahraničním výborem se má vyjádřit k roli BP při loňském propuštění usvědčeného libyjského atentátníka Midžrahího.

Pozváni byli i předseda skotské vlády a ministr spravedlnosti, kteří ale odmítli. Libyjec je jediný člověk odsouzený za bombový útok na letadlo nad skotským městečkem Lockerbie v roce 1988, který si vyžádal 270 obětí, převážně z řad amerických cestujících. Midžrahí byl odsouzen na doživotí, loni byl jako těžce nemocný propuštěn do Libye.

Lékařské předpovědi, že mu zbývají tři měsíce života, se ale nepotvrdily a celá kauza se tak stala terčem ostré kritiky. V USA navíc panuje podezření, že do celého případu byla namočena i BP, která chtěla výměnou za lobování za  propuštění atentátníka, získat a kontrakt na těžbu ropy u libyjských břehů.

Související