Více než 900 hasičů se snaží zlikvidovat 15 rozsáhlých požárů porostů v severním a středním Portugalsku. Oznámily to portugalské úřady. Zemi zasáhla vlna veder a teplota místy překračuje 40 stupňů.

Požáry většinou vypukly v pondělí, a to v distriktech Porto, Viana do Castelo, Braga, Guarda a Aveiro. Pondělní situace s požáry byla podle civilní ochrany velmi vážná. Proti 416 lesním požárům bojovalo přes 7700 profesionálů.

Dnes dopoledne je nejnebezpečnější požár v distriktu Guarda v centrální části země, který se od pondělního večera snaží zvládnout 160 hasičů za podpory 45 vozidel.

"Ačkoli meteorologické podmínky nejsou pro boj s požáry příznivé, doufáme, že se nám se všemi prostředky, které jsme v terénu nasadili, podaří většinu problémů vyřešit v nadcházejících hodinách," řekla agentura Lusa mluvčí civilní ochrany Patricia Gasparová.

V pondělí vyvolal požár, jenž se přiblížil jen na několik stovek metrů k lokalitě Parada de Gonta v centrálním Portugalsku, mezi obyvateli paniku. Proti ohni bojovaly téměř dvě stovky hasičů s 51 vozidly.

Civilní ochrana vyzvala obyvatele k co největší bdělosti a varovala je, aby nerozdělávali žádné ohně.

Portugalsko, které od soboty zasáhla vlna veder a dnes tu teplota má místy znovu stoupnout nad 40 stupňů Celsia, zůstává v nejvyšší pohotovosti před požáry.

Související