Ekvádor, nejmenší ze členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), zestátní veškerou produkci této suroviny. Mezinárodní společnosti, které v zemi v ropném průmyslu působí, ekvádorská vláda změní na poskytovatele služeb. Firmy, které nebudou chtít přijmout nové podmínky, se budou muset připravit na odchod země. Sdělili to dva členové ekvádorské levicové vlády, které citovala agentura AFP.

Reforma už má podobu zákona, protože parlament o ní v určené lhůtě nevedl debatu. Zákon je vyvrcholením procesu zahájeného poté, co se v roce 2007 k moci dostal socialistický prezident Rafael Correa.

"Veškerá ropná produkce bude vlastnictvím státu," řekl ministr přírodních zdrojů Wilson Pastor. "Ropné firmy, které nechtějí přijmout nové podmínky, ať se připraví na odchod ze země," prohlásil ministr strategických sektorů Jorge Glass.

Ekvádor těží denně 472.000 barelů a ropa je pro něj hlavním zdrojem deviz. V zemi působí - na základě dočasných kontraktů - italská společnost Agip, brazilská Petrobras, španělsko-argentinská Repsol-YPF a čínská CNPC. Ty teď budou mít 120 dní, aby podepsaly nové kontrakty. Pokud podepíšou, stát jim vrátí jejich investice.

Nové kontrakty mají společnosti podepsat už jen jako poskytovatelé služeb, ne jako podílníci. Stát jim napříště bude platit jen výrobní náklady a určité, dosud nestanovené procento ze zisku.

Ekvádor je politickým spojencem významného ropného hráče v regionu, Venezuely. Prezident Hugo Chávez v neděli na meetingu pohrozil, že Venezuela přeruší dodávky ropy do USA, "i kdybychom měli jíst kamení". Dodávky hodlá přerušit v situaci, vojenského útoku Kolumbie na území Venezuely. Spojené státy jsou spojencem Kolumbie a mají v zemi několik nových vojenských základen. Vojenskou přítomnost zdůvodňují bojem proti terorismu a obchodu s drogami.

Mezi Kolumbií a Venezuelou v posledních dnech vzrostlo napětí. Kolumbie obvinila na summitu Organizace amerických států Venezuelu, že poskytuje za hranicemi útočiště levicovým guerillám FARC. Venezuela s Kolumbií poté přerušila diplomatické styky a posiluje vojenskou přítomnost u hranic. 

Napětí mezi Kolumbií a Ekvádorem eskalovalo v roce 2008, kdy kolumbijská armáda zabila významného vůdce FARC Raúla Reyese bombardováním v jeho táboře, který se nacházel za hranicemi, na ekvádorském území.