Advokátní kancelář Němec, Bláha, Navrátilová má drtivou většinu příjmů od privátních klientů a od ministerstva spravedlnosti inkasovala v posledních čtyřech letech jen něco přes dva miliony korun.

Platnou smlouvu o právních službách prý měla s ministerstvem uzavřenou i během předchozího tříletého působení Jiřího Pospíšila z ODS v čele úřadu. Exministr spravedlnosti Pavel Němec to řekl v České televizi.

Kromě spolupráce s ministerstvem spravedlnosti má nicméně Němcova kancelář také kontrakt s Vězeňskou službou, které poskytuje právní poradenství. Někdejší ministr za US-DEU se v nedělní televizní diskusi Otázky Václava Moravce hájil tím, že svou vlastní advokátní praxi spojil s kancelářemi Bláha a Navrátilová až v roce 2009, tedy tři roky po svém odchodu z ministerstva. Připustil nicméně, že na firmu po "fúzi" přešla i starší zakázka, kterou sám ještě jako ministr zadával. Je podle něj ale "paranoidní" tvrdit, že takový krok mohl plánovat.

Němec také prohlásil, že jeho společnost není "pijavicí přisátou na stát", protože osmdesát procent jejích příjmů je od privátních klientů a státu účtuje nižší sazby. Na otázku, zda je v pořádku, aby bývalý ministr získával tendry od svého úřadu, Němec odpověděl, že je lepší, když "pracuje pro stát", než kdyby informace z ministerstva využíval třeba k tomu, aby se proti státu soudil.

Pospíšilova kritika je podle Němce "mistrovství lži, demagogie a propagandy". S premiérem Petrem Nečasem, který ve čtvrtek prohlásil, že ministerstvo spravedlnosti je třeba "odněmcovat", se nechtěl pouštět do osobního střetu.

Uvedl pouze, že Nečas nemá relevantní informace a měl by si je opatřit. Pospíšilovi vyčetl mimo jiné i to, že chce účelově zrušit tendr, který vyhrála advokátní kanceláří Jansta a Kostka. Připomněl přitom, že právě tato kancelář napsala kritický posudek o tom, jak Pospíšil postupoval při odebírání titulů po aféře na plzeňských právech.

Pospíšil ve čtvrtek oznámil, že zruší několik tendrů svého úřadu, které vyhlásila jeho předchůdkyně Daniela Kovářová včetně zakázky na elektronický systém domácího vězení. Výběr jeho provozovatele podle Pospíšila v neprospěch státu ovlivňovala Němcova kancelář. Pospíšil také už s Němcovou firmou neuzavře smlouvu na právní služby, ačkoliv zakázku na pokračování této činnosti získala ve výběrovém řízení. Chce se také zasadit o vypovězení smlouvy mezi Vězeňskou službou a advokátní kanceláří Němec, Bláha, Navrátilová.