Největší ropná havárie

Podle odhadu americké vlády od dubna do zálivu uniklo 4,9 milionu barelů ropy. Jde tak o největší katastrofu svého druhu v dějinách.

Podle prohlášení americké vlády se 75 procent uniklé suroviny vypařilo, rozptýlilo, nebo bylo jiným způsobem zachyceno. Předpovědi ekologické zkázy se tak s největší pravděpodobností nenaplní.

Předchozí největší podobné neštěstí, byla nehoda na mexickém vrtu Ixtoc v roce 1979. Do moře tehdy uniklo 3,3 milionu barelů ropy.

Plán společnosti BP zněl: nejdříve bahno, a poté cement, který poškozený vrt definitivně "uspí". A právě s druhou, a zároveň poslední, fází operace umrtvení BP během čtvrtka začala. K cementování přitom došlo jen pár hodin poté, co jej posvětily samy americké úřady.

"Vzhledem k úspěšné první fázi operace a pozitivnímu vyhodnocení výsledků testu jsem pověřil BP zacementováním poškozeného vrtu," prohlásil o několik hodin dříve admirál americké pobřežní stráže Thad Allen, který na záchranné operace dohlíží.

"Tato procedura doplní pokračující hloubení odlehčovacích vrtů," oznámila BP. Pomocné vrty, které mají být hotovy ve druhé polovině srpna, učiní pomyslnou tečku za zapečetěním poškozeného místa. Těmito pomocnými vrty chce BP vhánět bahno s cementem spodem do poškozeného vrtu.

Při předchozí fázi umrtvení vrtu se díky tlaku bahna vháněného do poškozeného vrtu podařilo vytvořit pevnou "zátku", která brání ropě v dalšímu úniku. Bahnem je nazývána speciální těžká tekutá hmota, kterou těžaři používají.

Americký prezident Barack Obama, kterému postup Bílého domu při řešení havárie vynesla značnou kritiku a pokles popularity, ve středu podle agentury AP výrazný pokrok při likvidace ropné havárie uvítal. Únik ropy do Mexického zálivu se podle něj "konečně blíží konci".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru