Hájit zájmy mladých a zlepšit sociální, kulturní i hospodářskou situaci. Prostě změnit Haiti. Zhruba tak vypadá program nejnovějšího prezidentského kandidáta Wyclefa Jeana.

Sedmatřicetiletý hudebník ve čtvrtek přiletěl do své rodné země, aby se oficiálně zapsal na seznam kandidátů do listopadových voleb. Jak napsala agentura Reuters, zastupuje hnutí Viv Ansanm.

Do úřadu volební komise v metropoli Port-au-Prince ho doprovázela i jeho rodina. A asi pět set "fanoušků" čekalo před budovou. "Spojené státy mají Obamu, tady budete mít Wyclefa," řekl podle agentury AFP před davem nadšených Haiťanů.

Jen o několik později vystoupil v americké show Larryho Kinga, kde prohlásil, že se cítí být povolán haitským lidem, aby mu "dal kousek z toho snu, který jsem prožíval v Americe".

"Celý svět se na nás dnes dívá, já reprezentuji všechny Haiťany," vzkázal všem za potlesku svých přihlížejících stoupenců. "Budeme společně žít, společně pracovat, abychom změnili Haiti, otevřeli více škol," pokračoval zpěvák. Zároveň také vyzval všechny mladé lidi, aby k volbám opravdu přišli.

Možnost zaregistrovat se k prezidentským volbám, které se uskuteční 28. listopadu, zatím využilo devět kandidátů. Posledním dnem registrace je sobota. Úřady ale nečekají, že se ještě někdo přihlásí.

Současný prezident René Préval se o třetí prezidentský mandát ucházet nemůže. Navíc on i jeho vláda jsou všeobecně kritizováni za to, že se dostatečně rychle a efektivně nedokázali "poprat" s nutností pomoci obětem ničivého zemětřesení.

Související