Dvojnásobný olympijský vítěz Pál Schmitt se v pátek stal oficiálním prezidentem Maďarska. Nejvyšší úřad převzal po Lászlóovi Sólyomovi, který stejně jako představitelé socialistické opozice na slavnostní ceremoniii nepřišel.

Osmašedesátiletý konzervativní politik byl zvolen v červnových volbách maďarským parlamentem, který ovládá pravicová strana Fidesz. Hned poté Schmitt ze strany odešel. 

Slavnostního uvedení se v prezidentském paláci v Budapešti zúčastnilo na 200 hostů, včetně premiéra Viktor Orbána či bývalého prezidenta Ference Mádla. Schmitt během slavnostního proslovu prohlásil, že jeho hlavním cílem je podpora národní jednoty a demokracie v zemi.

Nový prezident ve svém proslovu řekl, že bude pracovat na obnově pověsti země a na tom, aby na ni mohli být Maďaři pyšní. Maďarsko v roce 2008 výrazně zasáhla finanční krize a Mezinárodní měnový fond a EU tehdy sjednaly se zemí dohodu o úvěrovém programu v řádu více než dvou desítek dolarů.

Schnitt se také zmínil o návrhu nové maďarské ústavy, jejíž přijetí se čeká příští rok. Do její preambule prý navrhne zmínku o křesťanství jako znaku evropské identity země.

Hodlá také chránit maďarštinu a jako olympijský vítěz z let 1968 a 1972 se prý pokusí do ústavy včlenit zmínku o sportu.

Související