Uzavření mešity Taiba a zákaz arabského kulturního spolku, který náboženský stánek vedl. Takový je závěr policejní razie, která proběhla v Hamburku.

Podle německé televize NDR na místě zasahovalo 20 policistů. "Vyšetřovatelé pátrají po důkazních materiálech a zajišťují počítače a podobné věci," citovala NDR mluvčího bezpečnostních složek.

Hamburská mešita, dříve známá pod názvem al-Quds, byla centrem asi 45 radikálních islamistů. V jejích prostorách se údajně shromažďovalo několik extrémistů z teroristické skupiny připravující útok 11. září 2001, a to krátce před tím, než odcestovali do Spojených států. Mezi nimi byl také hlavní plánovač a pilot jednoho ze sebevražedných letadel Muhammad Atta s Jemencem Ramzím bin Šibhem, který zajišťoval kontakt s teroristickou organizací Al-Káida.

Magazín Focus k tomu podotýká, že mešita se tak rychle stala "hlavním centrem džihádu" v Hamburku. Setkávali se zde i radikální islamisté, jež počátkem roku 2009 odešli do výcvikového tábora radikálů v Uzbekistánu.

Policie prý chtěla zasáhnout již minulé pondělí. Zastavil ho ale tamní ministr vnitra Christoph Ahlhaus, který se 25. srpna s největší pravděpodobností stane primátorem. Jedním z důvodů bylo také to, že před středečním začátkem islámského postního svátku ramadán, nechtěl vyvolávat jakékoli napětí. 

Související