Bombastické titulky v sobotu hlásaly: Poslanci začnou šetřit. Nebudou z Ostravy létat za státní peníze.

Jenže to šetření nevydrželo ani čtyři dny. HN zjistily, že na úterní schůzi se někdo z poslanců rozhodl přicestovat z Ostravy do Prahy letadlem, pokud nenechal letenku propadnout.

Z jednání by pak měli odletět dva, zpáteční let si totiž zamluvil další poslanec. Sněmovnu to podle jejího kancléře Petra Kynštetra stálo celkem třináct tisíc korun. "Letenky Praha-Ostrava nejsou předmětem okamžitých úspor, protože nejprve musí být změněn zákon, který na leteckou vnitrostátní přepravu poskytuje právní nárok," uvedl Roman Žamboch z tiskového oddělení Poslanecké sněmovny.

Proč se ale zákonodárci sami dobrovolně neuskromní? Na to chybí odpověď. Není se ani koho ptát. Kancelář Sněmovny odmítá jména pasažérů prozradit. "Tyto detaily nelze poskytnout s odvoláním na zákon o ochraně osobních údajů. Doporučujeme, abyste se obrátil přímo na jednotlivé poslance," reagoval Žamboch na opakovanou žádost HN.

Létající poslanci si však jsou svého utajení vědomi: nikdo z oslovených dvaadvaceti poslanců z Ostravska nechce přiznat, že si let objednal právě on.

"Letěl jsem asi třikrát, ale už tuto možnost nevyužívám. Považuji to za nesmysl, je to neekonomické. Vlakem je to perfektní, můžu pracovat s notebookem a bavit se s lidmi," řekl například Ladislav Šincl z ČSSD.

"Pojedu svým osobním vozem, je to rychlé a časově přijatelnější než jiný způsob dopravy," tvrdila v pondělí Kateřina Konečná (KSČM). V minulosti ovšem leteckou linku důvěrně poznala. "Nebudu lhát, že jsem letadlo nevyužila. Je to kolikrát jediná možnost, jak být včas v Praze," přiznala před časem.

Jen v loňském roce zaplatila Sněmovna za letenky Konečné a spol. 1,5 milionu korun, o rok dřív to bylo o tři sta tisíc korun víc. Přepočteno na kusy letěli v roce 2009 ostravští politici 109 krát. A to navzdory dlouhodobé kritice - pendolinem se zákonodárci dostanou do paláců na pražské Malé Straně za stejnou dobu, ale mnohem levněji.