Vedro a "šílené" ceny v Moskvě

Půjčky na ventilaci

17 000 rublů

průměrná suma v rublech (skoro 11 tisíc korun), kterou si Rusové během letošního června - července půjčili u společnosti Home Credit na nákup ventilátorů a klimatizačních jednotek. Jejich prodej stoupl meziročně asi třikrát.

Ve stanicích moskevského metra nabízejí podnikavci ochrannou roušku proti smogu za 50 rublů. Asi pětkrát dráž, než stojí v lékárnách, které ale své zásoby vyprodaly. Je to důkaz toho, že na katastrofě, kterou Rusku způsobilo sucho a následné ničivé požáry, se také dá dobře vydělat.

Tím největším prodejním hitem se ale podle ruských serverů staly ventilátory a klimatizační jednotky.

Obchodní řetězec Eldorado, největší na ruském trhu s domácími spotřebiči, oznámil, že během července prodával kolem 120 tisíc ventilátorů týdně od 500 do 4000 rublů (v přepočtu 320 - až 2500 korun). Na začátku srpna se jich ve srovnání se stejným obdobím loni prodávalo asi desetkrát tolik.

Prodej na splátky roste

Během úmorných veder se ve srovnání s loňským létem zvýšila "úvěrová aktivita" ruských spotřebitelů. K takovému závěru dospěla Home Credit and Finance Bank přítomná na ruském trhu od roku 2002.

Zmíněné firmě, jež je součástí společnosti PPF Group Petra Kellnera, v Rusku patří 28 procent poskytnutých spotřebitelských úvěrů. "Ruští spotřebitelé si během června až července na splátky pořídili třikrát více klimatizačních jednotek a ventilátorů než během stejného loňského období. Na nákup si v průměru půjčili 17 tisíc rublů," uvedla tisková mluvčí Home Credit Sofia Abdrazakovová.

Klimatizační jednotka se v zimě prodávala za 10 až 15 tisíc rublů (v přepočtu až 9500 korun), ale nyní je ta nejjednodušší k mání za 30 až 35 tisíc rublů.

Prudce rostoucí nákupy klimatizační techniky se projevily na vyšší spotřebě elektřiny, která v Moskvě ve druhé polovině července meziročně stoupla o 15 procent.

Dražší zmrzlina i kvas

Během letošního léta si na své přijdou také výrobci nápojů a zmrzliny. "Objem prodeje v Moskvě se zvýšil poprvé po třech letech a hned o třetinu," konstatuje Valerij Jelchov, šéf Svazu výrobců zmrzliny.

Její cena během vražedných veder prudce stoupla, hlavně v místech, kde se koncentrují spotřebitelé - například v parcích či na plovárnách. Kopeček chladivé pochoutky tam přijde minimálně na 25 rublů (v přepočtu asi 16 korun).

Žízniví lidé nyní "vymetají" také regály s oblíbeným kvasem či balenou vodou. V Moskvě přitom platí, že čím blíže centru, tím je pití dražší. Půllitr sladké sycené limonády, který dříve stál 35 rublů (22 korun), nyní přijde na 50 - 55 rublů.


   Moskva bez a se smogem      (Foto: Reuters)

Student Alexander si na webu listu Novyje Izvestija postěžoval, že prodavač v kiosku s nonstop prodejem za půllitrovou láhev vody chtěl neuvěřitelných sto rublů (asi 63 korun. "U žádného nápoje přitom neměl cenovky," dodal Alexander.

Půjčují si i na zájezdy

Moskvané , kteří na to mají, se snaží vzít dovolenou a "prchnout" někam na ruský severozápad, například do Kaliningradu. Cestovní kanceláře registrují také větší zájem o poznávací pobyty v Petrohradu.

Ale nejvíce, a to o 20 až 30 procent, ožil zájem Moskvanů o rekreaci v zahraničí, uvádí zpravodajský server Infox.

Velký zájem je nyní o země, kde ruský turista obdrží vstupní vízum po příletu, tedy o Turecko, Egypt a Tunis. Zájezdy do těchto destinací kvůli nebývalému zájmu značně podražily. Týdenní pobyt přijde na zhruba 40 tisíc rublů (přes 25 tisíc korun),to je tolik, kolik dříve stálo Španělsko.

Vedro a dusivý dým z hořících rašelinišť kolem Moskvy mnohé Rusy přiměl odjet na neplánovanou dovolenou, na kterou mnozí neměli našetřeno.

To je hlavní důvod, proč společnost Home Credit and Finance Bank zaznamenala velký zájem také o hotovostní půjčky, uvádí podle serveru news.ru Denis Vlasov, který ve zmíněné společnosti odpovídá za přímý prodej a marketing.