Genocida

Hutuové proti Tutsiům

Masakr začal po zavraždění rwandského prezidenta Juvénala Habyiarimana v dubnu 1994. Hutské milice Interahamwe během tří měsíců zavraždily především za pomoci mačet na 800 tisíc lidí, převážně Tutsiů a umírněných Hutuů.

Pomoc přišla z Ugandy

Vraždění nakonec zastavily oddíly Rwandské vlastenecké fronty (RPF), povstalecké tutsijské skupiny se základnou v sousední Ugandě. Jejím jednotkám se podařilo v červnu 1994 dobýt hlavní město Kigali a svrhnout hutuuskou vládu. V čele RPF stál právě nynější prezident Paul Kagame.

Rwanda včera volila nového prezidenta. Podle očekávání ale většina obyvatel dala svůj hlas stávající hlavě státu.

"Je to vítězství lidu Rwandy," prohlásil Paul Kagame mezi svými přívrženci na fotbalovém stadionu v hlavním městě Kigali. Několik desítek tisíc stoupenců tu totiž až do ranních hodin čekalo na předběžné výsledky voleb. Prezident se předčasných oslav zúčastnil i se svou rodinou a všem přítomným poděkoval za podporu i vytrvalost.

Sčítání hlasů zatím proběhlo v jedenácti ze třiceti volebních okrsků a výsledky mluví jasně: Kagame zatím získal 92,9 procent hlasů. Jeho nejúspěšnějším protikandidátem je zatím Jean Damascene Ntawukuriryayo z rwandské Sociálnědemokratické strany (PSD). Ten získal 4,9 procent, píše agentura AFP.

Zájem o vítězství Kagameho se potvrdil už během pondělka, kdy se lidé ještě před rozbřeskem začali shromažďovat před volebními místnostmi. Nikdo ale nepochyboval o tom, že by příštích sedm let měl vládnout někdo jiný než ten, kdo zemi přinesl mír a na africké poměry nevídanou prosperitu. A to i přesto, že se o Kagamem současně mluví také jako o muži, který zastrašuje a zatýká opozici a nechává vraždit nezávislé novináře.

Kagameho předvolebních shromáždění se účastnily stovky tisíc lidí, skandujících jeho jméno. "Mají proč skandovat: nové silnice a nemocnice, miliony dolarů zahraničních investic, dokonce zdravotní pojištění. Malý zázrak v této chudé a přelidněné zemi, jejímž jediným přírodním zdrojem je pár stovek goril v horách," napsal ve své reportáži deník The New York Times.

Kagameho hlavním trumfem ale je jeho role v ukončení genocidy v roce 1994. Vedl totiž povstaleckou armádu Tutsiů, která ukončila zabíjení, kterému padlo během tří měsíců za oběť na 800 tisíc Rwanďanů, v naprosté většině Tutsiů. I proto je hlavním heslem jeho kampaně Chose peace - Zvolte mír. Při minulých volbách v roce 2003 s podobným heslem získal 95 % hlasů a většina pozorovatelů očekává, že letošní výsledek bude podobný.

Lidé raději mlčí

Ne všechny hlasy jsou nadšené. "I když na demonstraci zpíváme a skandujeme, nejde to od srdce," řekl americkým novinářům muž, který se představil jen jako Aloys. Stěžoval si, že ho policie donutila se účastnit demonstrace na Kagamovu podporu, a tvrdil, že zná řadu lidí, kteří ztratili práci nebo byli perzekuováni za to, že účast odmítli.

Mnoho Rwanďanů raději mlčí. Přehled událostí za posledních šest měsíců není povzbuzující čtení. Populární opoziční politička Victoire Ingabireová byla zatčena i se svým americkým právníkem. Na bývalého Kagameho spojence a nyní kritika, plukovníka Patricka Karegeye, někdo spáchal pokus o atentát v jeho jihoafrickém exilu. Novináře Jeana-Léonarda Rugambageho kdosi zastřelil jen několik hodin poté, co o pokusu o atentát napsal na své webové stránky. Tělo místopředsedy opoziční Strany zelených Andrého Kagwy Rwisereky bylo nalezeno v řece s prakticky useknutou hlavou.

Prezident Paul Kegame ale všechna obvinění odmítá. Podezřelí z vraždy novináře prý již byli zatčeni, ale zabití Rwisereky je podle něj záhadou. "Absolutně nechápu důvody takové tragédie," cituje jeho slova týdeník The Economist. Ingabireová se zase podle něj provinila zastáváním se "ideologie genocidy". Tak se označuje jakýkoli výrok, který by mohl být vykládán jako útok na Huty nebo Tutsie.

V rozhovoru pro The Economist Kegame odmítl, že by se snažil vytvořit systém jedné strany. Na vině jsou prý jeho příliš horliví podřízení ze Rwandské vlastenecké fronty. "(Anglojazyčné) noviny New Times jsou vůči mně a mé straně příliš servilní," postěžoval si britským novinářům s tím, že požádal Agu Khana, regionálního mediálního magnáta, aby ve Rwandě založil alternativní noviny v angličtině. Je jisté, že si je bude moci číst dalších sedm let v prezidentském křesle.

Rozloha: 26 338 km2
Počet obyvatel: 10 473 282
Ekonomika: vinou občanské války se téměř celá ekonomika zhroutila. V současnosti ve Rwandě probíhá státní program označovaný jako "Vize 2020", v rámci něhož se z převážně zahraniční rozvojové pomoci investují značné částky do vzdělání obyvatelstva. 

Zájem volit
Středoafrická Rwanda podruhé od ukončení genocidy v roce 1994 volila hlavu státu. Podle pozorovatelů se volby konaly v poklidném ovzduší a za velkého zájmu voličů.
foto: REUTERS