Korejská lidově demokratická republika chce splatit část dlužné částky vůči Česku. Jako náhradu nabízí několik tun ženšenu. 

Krachující totalitní režim v KLDR se tak rozhodl v době, kdy byly vyhlášeny přísnější mezinárodní sankce za její jaderný a raketový program. Její celkový dluh se přitom pohybuje okolo 12 miliard dolarů. Dvě třetiny z toho tvoří pohledávky bývalým komunistickým zemím, píše list The Financial Times s odvoláním na česká média.

České úřady severokorejskou nabídku potvrdily. Ženšen jako náhrada by měl představovat pět procent ze 186 milionové dlužné částky. Tehdejší Československo bylo totiž díky pravidelné vzájemné spolupráci jedním z hlavních dodavatelů automobilů, tramvají a těžkých strojů pro KLDR.

"Zástupci KLDR navrhli odpuštění 95% dluhu. Ministerstvo financí České republiky tento návrh odmítlo a navrhlo splacení dluhu ve formě zboží v případě, že severokorejská strana nemůže platit v hotovosti," potvrdil tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob s tím, že proběhla také neformální debata čím by bylo dluh možné zaplatit.

"Jednou z diskutovaných možností bylo i splácení ve formě různých léčivých přípravků vyrobených z ženšenu," dodal Jakob. Ministerstvo podle něj v současné chvíli očekává oficiální návrh ze strany severokorejských úřadů.

Tomáš Zídek, náměstek ministra financí k celé kauze řekl, že se vláda teď snaží KLDR "přesvědčit, aby poslala například loď zinku, který tam těží". "My si ho pak zpeněžíme sami," uvedl před třemi týdny Zídek.

Nicméně "zázračný kořen", který je považován za podpůrný prostředek pro posílení paměti, vytrvalosti i libida, nemá v Evropě příliš velkou odezvu. V Česku se ho každoročně spotřebuje jen něco okolo 1,4 tun.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru