Rozsah požárů kolem Moskvy se za posledních 24 hodin podařilo zmenšit o víc než čtvrtinu a značně zredukovány byly i požáry v jiných oblastech západního Ruska. Oznámilo to ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Prezident Dmitrij Medveděv zrušil výjimečný stav ve třech ze sedmi oblastí, kde ho před deseti dny vyhlásil.

Ministerstvo oznámilo, že stále hoří asi na 80 tisících hektarech a že je napočítáno 562 požárů. Přes pokrok při jejich zdolávání bylo nutno evakuovat obyvatele dvou vesnic jihovýchodně od Moskvy. Počet obětí požárů od jejich vypuknutí se podle ministerstva zvýšil na 54.

České ministerstvo zahraničí oznámilo, že Česká republika přispěje Rusku na odstranění následků požárů částkou pět milionů korun. Kvůli víkendovým povodním na severu Čech nebylo možné vyslat techniku či záchranáře, o které Rusové projevili zájem.

V Moskvě se díky příznivému větru výrazně snížilo znečištění ovzduší. Agentura AP píše, že nebe je jasné, věže Kremlu a báně kostelů jsou vidět bez závoje smogu a lidé konečně mohli vyjít do ulic bez roušek. Meteorologové ale varovali, že o víkendu se se změnou větru může smog vrátit.

"Podepsal jsem dekret, podle něhož zůstává výjimečný stav v platnosti v Moskevské, Rjazaňské a Nižegorodské oblasti a v Mordvinské republice," řekl prezident na schůzce v Taganrogu na jihozápadě země. Výjimečný stav byl zrušen ve Vladimirské a Voroněžské oblasti a v republice Marij El.

Ceny obilí se zvedly

Medveděv také řekl, že kvůli suchu a vedru přišlo Rusko letos asi o čtvrtinu úrody obilí a že četná hospodářství jsou v důsledku toho na pokraji krachu.

Rusko začátkem týdne snížilo odhad úrody obilovin o dalších deset milionů tun - na 60 až 65 milionů, zatímco normálně sklízí kolem 90 milionů. Už minulý týden oznámilo embargo na vývoz obilí, což zvedlo jeho ceny na mezinárodních trzích.

Ministerstvo uvedlo, že požáry v ruských oblastech, které byly kontaminovány po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině v roce 1986, byly rychle uhašeny a radioaktivita je tam na normální úrovni.

Ukrajinské ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že asi 60 kilometrů jižně od Černobylu hoří několik hektarů rašelinišť, ale že to nepředstavuje žádné nebezpečí. Mluvčí ministerstva řekla, že tento požár bude uhašen ještě dnes nebo v pátek. Bezpečnostní zóna kolem elektrárny je 30 kilometrů.

Britští vědci z univerzity v Portsmouthu označili za přehnané obavy, že při požárech v oblasti kontaminované po černobylské havárii radioaktivitou se radioaktivní částice dostanou do ovzduší a spadnou jinde. Uvedli, že riziko je velmi malé a že ani není pravděpodobné, že by něco hrozilo hasičům, kteří hasili v lesích zasažených radioaktivním prachem.

Zatopení rašelinišť

Radioaktivita v oblasti zasažené havárií se od roku 1986 podstatně snížila a z toho zbytku se dostane do pohybu jen hodně méně než jedno procento, citovala agentura Reuters experta na Černobyl Jima Smithe.
Ve zprávách z Ruska se znovu objevilo jaderné středisko v Sarově východně od Moskvy, odkud musily být začátkem měsíce kvůli hrozbě požáru odvezeny všechny jaderné materiály. Ohně v okolí střediska už byly uhašeny, ale teď plameny ohrožují železnici vedoucí do města. Na trať byl vyslán speciální hasičský vlak, který má postup požáru zastavit. Provoz na trati tak byl přerušen.

Guvernér Moskevské oblasti Boris Gromov řekl, že už se začalo pracovat na opětném zatopení místních vysušených rašelinišť. K tomuto kroku už vyzval předseda vlády Vladimir Putin.

Dánská organizace na ochranu životního prostředí Wetland International ve středu uvedla, že dusivý smog, který zasáhl Moskvu, pochází právě z těchto vysušených rašelinišť, a uvítala Putinovu výzvu. Gromov ale připomněl, že k této operaci bude zapotřebí 300 kilometrů potrubí.