Díky běžným domácím počítačům, kterými se posílají e-maily nebo surfuje po internetu, byla ve vesmíru objevena dosud neznámá neutronová hvězda. Název rychle rotujícího pulsaru je PSR J2007+2722 a jeho nalezení je výsledkem rozsáhlého programu, který nese jméno Einstein@Home.

Projekt spojuje čtvrt milionu dobrovolníků ve 192 zemích světa, kteří dávají k dispozici nevyužitou kapacitu svých osobních počítačů. Objev oznámil prestižní časopis Science ve své online verzi Science Express.

Princip je postaven na výkonném obřím teleskopu v observatoři Arecibo na Portoriku, který přijímá data z vesmíru. Zúčastněné tisíce počítačů si je pak rozdělí k analýze. Výsledky jsou k vyhodnocení odesílány do Einsteinova institutu v německém Hannoveru a do Wisconsinské univerzity v americkém Milwaukee.


Štěstí objevit nový pulsar připadlo na Chrise a Helen Colvinovy z města Ames v americkém státě Iowa. Po třech dnech objev potvrdil počítač Daniela Gebhardta z německé Míšně.

Protože jejich počítače pracovaly pro projekt Einstein@Home takzvaně na pozadí, tedy skrytě, neměli "objevitelé" o nálezu hvězdy nejprve ani ponětí.

Další dvě nové hvězdy objevila podle Science Express dvojice počítačů z Británie a Ruska.