Při vstupu do politiky musíte zapomenout na pojem soukromý život. To adeptům na politické posty vysvětlují jejich PR poradci již celá léta. Výjimkou není ani způsob trávení dovolené. Zatímco americký prezident Barack Obama koupelí ve vlnách Mexického zálivu vylepšoval svou popularitu, moskevského starostu Jurije Lužkova jeho neochota vyměnit alpské lázně za zadýmenou Moskvu může stát křeslo.

"Pláže jsou čisté, otevřené a bezpečné," prohlásil prezident Barack Obama poté, co dorazil do města Panama City na Floridě. Šel spoluobčanům příkladem, Bílý dům zveřejnil fotografii, kterak se americký prezident koupe v moři spolu se svou dcerou Sashou.

Obama tak řeší hned dva problémy. Snaží se na svou stranu získat tu část veřejnosti, která ho kritizovala kvůli tomu, že po vypuknutí katastrofy byl několik dnů na Havaji. A snaží se také podpořit podnikatele v oblasti Mexického zálivu. Obojí mu přináší politické body.

Na svou letošní dovolenou v dobrém nejspíš nebude vzpomínat moskevský primátor Jurij Lužkov. Ten v polovině července odjel do jednoho alpského letoviska. Prohlásil, že si potřebuje vyléčit zranění ze sportu.

Jenže krátce po jeho odjezdu v Rusku kvůli extrémnímu horku vypukly lesní požáry. Hořela i rašeliniště v okolí Moskvy a hlavní město brzy začalo připomínat plynovou komoru.

Teploty v Moskvě jen zřídkakdy klesaly po 35 stupňů a internetovým hitem se stal návod na sestrojení domácí klimatizace za pomoci obyčejného větráku, ledničky a čtyřech PET lahví. Hlavní hygienik Gennadij Oniščenko doporučil Moskvanům, aby pokud mohou, odjeli pryč z města. Úmrtnost starších a nemocných lidí stoupla na dvojnásobek.

Jenže Jurij Lužkov si užíval alpského vánku a do zadýmené Moskvy se mu nechtělo. "Copak je tu nějaká katastrofa? Hoří snad v Moskvě?" odpovídal jeho mluvčí Sergej Coj na otázky novinářů, jestli starosta přeruší svou dovolenou.

Vrátil se až koncem prvního srpnového týdne, kdy pochopil, že tandem Putin - Medveděv začal hledat obětní beránky. Prvním byl hlavní lesník Moskvy a moskevské oblasti Sergej Gordějčenko, který také nechtěl přerušit svou dovolenou na Kanárských ostrovech. "Když se tam má tak dobře, tak se vracet nemusí," prohlásil před televizními kamerami Dmitrij Medveděv a Gordějčenko byl propuštěn.

Jurij Lužkov okamžitě dorazil do hlavního města a začal vyvíjet horečnou činnost. Dosáhl i audience u Vladimira Putina, kterého před novináři informoval o opatřeních, které moskevská radnice provádí. "To je dobře, že jste přerušil dovolenou, bylo to právě včas," řekl ruský premiér s mírně sarkastickým úsměvem.

Pro mnohé je to signál, že moskevský starosta ztratil svou politickou imunitu a nemusí zůstat ve svém křesle ani do konce svého funkčního období v příštím roce. Zatímco Barack Obama musí o svých schopnostech přesvědčovat miliony voličů, Juriji Lužkovovi stačí důvěra jen jednoho muže, Vladimira Putina. A tu, zdá se, díky jedné dovolené ztratil.

Související