Video

Přes 40 nelegálních romských "kempů" během jednoho týdne nechala vyklidit a zbořit francouzská vláda. Od jejích ilegálních obyvatel se jí ale dostala rychlá odpověď, se svými pojízdnými domovy na celých pět hodin ucpali hlavní dopravní tah přes řeku Garonne.

Nedělní blokáda byla zatím největší organizovanou akcí, kterou "vystěhovaní" Romové svolali. Hlavními aktéry protestu byli bývalí osadníci z města Anglet, kteří se chtěli přestěhovat právě do Bordeaux. A to přímo vedle areálu výstaviště.

Jak oznámila francouzská policie, Romové se s obytnými auty snažili přestěhovat na sever města. Když je ale strážníci zastavili a nechtěli pustit dál, rozhodli se, že na mostě zůstanou. Mezi policisty a protestanty se prý dokonce strhlo i několik jednotlivých potyček. Na dopravní tepně směr Paříž tak zůstala stát kolona dlouhá asi pět kilometrů.

Vytrvalí cestovatelé nakonec po pěti hodinách důležitý most opustili. "Po dvou varováních od policie, která chtěla použít slzný plyn, jsme se rozhodli odjet," řekl sgentuře AFP James Dubois, prezident asociace cestovatelů.

Komunita cestovatelů preferujících kočovný život ve Francii čítá několik stovek tisíc lidí. Z toho je zhruba třetina Romů, kteří přijeli z Bulharska nebo Rumunska.

Podle administrativy prezidenta Nicolase Sarkozyho jsou tyto osady ale jen pouhou líhní nepokojů, kriminality, prostituce a nelegálního obchodu. V červenci tak vydala prohlášení, že do tří měsíců "kempy" zlikviduje a romské imigranty vyhostí ze země. Organizace hájící lidská práva krok Francie ostře kritizují. Rozhodnutí přistěhovalce vystěhovat ale vyvolalo vlnu nevole také ve výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace.

Rumunská romská populace je největší v Evropě. Podle odhadů čítá 2,5 až tři miliony a její integrace v posledních dvaceti letech je i přes vládní i dobrovolné aktivity a programy stále velmi obtížná. V Bulharsku žije dle některých zdrojů až 750 tisíc Romů. Což je dvakrát větší číslo než to, které udává oficiální sčítání obyvatelstva.