Expremiér Robert Fico se pěkně vybarvil. Vyšlo najevo, že mu v době jeho emotivních prohlášení o potřebě tvrdého šetření kvůli ekonomické krizi v tichosti budovali luxusní rezidenci v jedné z nejlukrativnějších částí Bratislavy.

Dokonce s takovými vymoženostmi, jako je relaxační centrum s podzemním nerezovým bazénem, kvůli kterému se měnil územní plán města.

První informaci o podivné stavbě přinesl deník SME. Utajenou přípravu rezidence má "na svědomí" státní akciová společnost Správa služeb diplomatického sboru (SSDS). Patří pod ministerstvo zahraničí a má na starosti nemovitosti, které pronajímá ambasádám nebo státním institucím.

Rekonstrukci objektu na Mudroňové ulici (postaveného ve 20. letech a známého jako Lettrichova vila) nad Bratislavským hradem zahájila firma Euro Real (zůstala jediná po vyloučení dvou dalších účastníků v tendru na opravu) před dvěma lety a daňové poplatníky práce stály, díky různým smluvním dodatkům, víc než čtyři miliony eur. Sumu dvojnásobně vyšší, než bylo původně dohodnuto. A nemusí prý být konečná.

Vila o třech podlažích se 60 místnostmi a rozlohou 863 m2, připomínající malý hotel, měla sloužit premiérovi nejen k bydlení, ale i reprezentačním účelům. Je tu relaxační centrum, fitness, bazén s protiproudem, vířivky, sauna i zimní zahrada a počítalo se i s drahým technickým vybavením.

Úřad vlády chtěl objekt do svého vlastnictví a na výměnu nabídl SSDS Místodržitelský palác v centru města. Rekonstrukce nebyla skončena, proto byl podpis o převodu odložen.

Špatný vtip 

"To mi neříkejte ani z legrace. To je špatné ještě i jako vtip," reagovala na zprávy o utajené rekonstrukci sídla premiérka Iveta Radičová. Pobouřena byla i záměrem vyměnit budoucí premiérské sídlo za palác, který je kulturní památkou.

"Nevím co s tím budu dělat. Odborníci tvrdí, že jde o naprosto neefektivní stavbu. Musíme najít nějaký způsob, jak z toho ven," reagoval v prvním momentu šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda. Vedení SSDS okamžitě odvolal s tím, že hledá možnosti, jak s vilou naložit.

Šéf financí Ivan Mikloš poslal do státní akciovky finanční kontrolu s tím, že následovat může i trestní oznámení.

Ztratil paměť?

Fico se měl údajně stěhovat na podzim. O vítězství ve volbách on ani jeho úředníci zřejmě nepochybovali.

Ačkoliv všechno nasvědčuje tomu, že o luxusní rezidenci věděl, vehementně to popírá. Přesto, že o celé záležitosti jednal šéf jeho úřadu, Fico tvrdí, že o nějakém sídle, navíc tak honosném, neměl ani tušení.

"Tolik zdravého rozumu mám. Nikdy bych se do takového domu nenastěhoval," prohlásil na tiskové konferenci. Strana Směr v tiskovém prohlášení zaslaném HN dokonce tvrdí, že jde o "účelový útok na lídra opozice s cílem překrýt problémy, které má nová vládní koalice".

Vláda teď hledá nájemce nebo kupce. Věří, že peníze na zbytečnou investici vrátí co nejdříve do státního rozpočtu.

Související