Program letošního ročníku Open Air Music Festivalu Trutnov předznamenají čtvrteční vystoupení obnovené domácí kapely Vltava a britských Asian Dub Foundation kombinujících taneční hudbu, punk a lidové rytmy Pakistánu.

Hlavní hvězdou však bude britská skupina Manic Street Preachers (na snímku s Ninou Persson). Rocková přehlídka pod širým nebem s nejdelší tradicí v Česku potrvá do neděle.

Muzikanti z Walesu kdysi šokovali svět, když uspořádali koncertní premiéru skladeb z tehdy aktuálního alba v Havaně za osobní přítomnosti kubánského diktátora Fidela Castra. Nyní jim naopak organizátoři přehlídky s undergroundovými kořeny připraví setkání s bývalými politickými vězni československého komunistického režimu - básníkem Ivanem Martinem Jirousem a někdejším vydavatelem undergroundového časopisu Vokno Františkem Stárkem.

V Trutnově dále vystoupí například francouzský zpěvák alžírského původu Rachid Taha a americká kapela The Flying Eyes. Přijede i americko-německá skupina Trunk Show, francouzsko-německá skupina Irie Révoltés, Elvis Jackson ze Slovinska a mezinárodní projekt Tower of Dudes. Samozřejmostí je účast řady českých kapel, do areálu Na Bojišti se pravidelně vrací třeba Monkey Business, Jasná páka, The Plastic People of the Universe i "pornofolkový" bard Záviš.

První ročník trutnovského festivalu se odehrál již v roce 1987, nepovolenou akci tehdy rozehnala komunistická policie. Od těch dob patří k příznivcům a pravidelným hostům festivalu bývalý prezident Václav Havel; podle pořadatelů si jej zřejmě nenechá ujít ani letos.

Přehlídka se od podobných akcí liší nejen délkou své historie, ale i tím, že není zaměřena výhradně na hudbu. Mnoho účinkujících i účastníků spojují podobné názory a životní postoje. "Kmen spiklenců", jak je nazývá zakladatel festivalu Martin Věchet, se netají odporem ke komunismu a jeho projevům.

Na festivalu proto nemohou hrát například hudebníci vedení v seznamech někdejší Státní bezpečnosti jako agenti a spolupracovníci, pokud ve festivalovém "samizdatu" nevysvětlili okolnosti své údajné spolupráce s komunistickou tajnou policií.

Každý festivalový ročník organizátoři věnují různým historickým osobnostem, které se nesmířily se zlem a nespravedlností ve společnosti, a na festivalu připomínají jejich činy.

Letošní ročník věnují například Britovi Nicholasi Wintonovi. Ten těsně před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 československých židovských dětí, když je nechal převézt ve speciálně vypravených vlacích z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie.