Sebevražedný útok na armádní náborové středisko v centru Bagdádu si v úterý vyžádal nejméně 59 obětí na životech, dalších 125 lidí je zraněných. Jedná se o jeden z nejkrvavějších útoků v irácké metropoli za poslední týdny. Podle mluvčího iráckých bezpečnostních sil v Bagdádu Kásima Musávího stojí za atentátem irácká odnož teroristické organizace Al-Káida.

Atentátník se vmísil do davu rekrutů čekajících před budovou armádního náborového střediska. Kolem 07:30 místního času poté odpálil vestu s výbušninami na svém těle.

Po explozi zůstaly na místě utrhané ruce a nohy v kalužích krve, popsala scénu atentátu agentura AP. Okolí budovy je nyní uzavřeno a přelétávají nad ním americké helikoptéry. Mezi oběťmi jsou nejméně tři vojáci, osm dalších bylo zraněno.

Stahování vojáků USA je předčasné

Náborové středisko přijímá podle AP asi 250 nových rekrutů týdně, aby posílilo iráckou armádu před očekávaným odchodem amerických vojáků ze země po sedmi letech.

Bezpečnostní situace v Iráku se výrazně zlepšila v posledních dvou letech. Jednotlivé útoky ale neustávají a napětí v zemi znovu zesílilo po březnových parlamentních volbách, které nepřinesly jasného vítěze. Irák stále postrádá vládu a dva nejúspěšnější volební bloky v pondělí přerušily jednání o vytvoření vládní koalice.

Také Spojené státy, které nyní snižují svůj kontingent na 50.000 týlových vojáků, naléhají na vYtvoření nové irácké vlády. Zbytek vojska USA má odejít ze země do konce roku 2011. V minulých měsících v zemi znovu přibylo násilí a ministr zahraničí Hošjar Zibarí minulý týden vůbec poprvé prohlásil, že je stahování Američanů předčasné.

Související