V místě údajného hrobu zavražděných Němců u Dobronína na Jihlavsku byl v noci na středu postaven třímetrový dřevěný kříž. Při archeologickém průzkumu v lokalitě Budínka již byla od pondělí objevena čtyři těla. Podle svědectví by v hrobě mělo být pochováno asi 15 německých obyvatel určených k odsunu, které prý koncem května 1945 ubili tamní Češi. Kdo je autorem kříže, zatím není jisté. Podle novináře Miroslava Mareše, který se kauzou zabývá dlouhodobě, to zřejmě byli lidé z okolí.

Podle policistů začala stavba kříže v úterý po 18:00. "Na místo se dostavila skupina místních lidí a postavila tam kříž," popsala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Ostraha proti nim nezasahovala, protože nenarušili místo průzkumu. Kříž stojí asi 20 metrů od výkopu, je natřen na bílo.

Kriminalisté případ údajné vraždy v Dobroníně vyšetřují od loňského září. Průzkum, který probíhá několik set metrů za vesnicí, ale zdržuje déšť.

Jedním z kriminalistů, kteří se snaží zjistit pravdu o zločinu z konce druhé světové války, je i Michal Laška. Podle něj by se zločin mohl prošetřovat jako genocida, protože vražda je promlčena. Vyšetřovatelé objevili jednoho žijícího podezřelého, je to Čech.

HN: Zločin prošetřujete jako vraždu. Ta je ale po pětašedesáti letech dávno promlčena. Nezmění se tedy jeho kvalifikace?

V této chvíli nevylučuji změnu. Jediný trestný čin, na který by se daly události z Budínky překvalifikovat a který mě momentálně napadá, je genocida. Jedná se ovšem o ještě otevřenou a navíc právně složitou záležitost.

HN: Kolik obětí jste našli v hrobě u Dobronína? Jak bude dál probíhat prověřování případu?

V současnosti můžeme potvrdit, že se tam nacházejí nejméně čtyři lidé. Ze všeho nejdřív musíme vyzvednout ostatky z jámy, pak kosti složíme a teprve potom přijde na řadu testování. Z kostí, především z pánevních, budeme vybírat vzorky pro stanovení genetického profilu jednotlivých osob. Ty srovnáme s jejich možnými příbuznými v Německu.

HN: Plánujete výslechy v sousedním Německu. Mluvil jste už s tamními svědky?

Z Německa jsme získali písemné materiály ze spolkových archivů. Máme některá vyjádření svědků, jsou mezi nimi i občané, kteří navštívili Českou republiku.

HN: Svědci jsou často příbuzní nebo dokonce potomci obětí. Jaké byly jejich osudy? Byli odsunuti?

Obyvatelé z okolí Dobronína byli integrováni do sběrných táborů ve větších obcích. Existovaly seznamy osob, které byly určeny k odsunu. Nám slouží k identifikaci obětí. Dejme tomu, že v seznamu byl jmenovitě napsaný otec, manželka a jejich pět dětí. Ve skutečnosti odešla do Německa jenom manželka a děti. Logicky vyplývá, že otec zmizel někde v Československu.

HN: Zůstali po odsunu ještě nějací lidé německé národnosti na Jihlavsku?

Tady nezůstal nikdo, všichni odešli.

HN: O událostech u Dobronína psala německá spisovatelka Herma Kennel. Její kniha je poměrně detailní. Prý dokonce zjistila jména vrahů. Mluvil jste s ní?

Ano, mluvil, dokonce jsem se s ní setkal osobně, četl jsem i její knihu. Mám ji u sebe i kvůli policejnímu vyšetřování. V jejím díle a na různých německých webových stránkách se jména údajných pachatelů objevují.

HN: V září 2009 v rozhovoru pro Deník říkala, že někteří z nich ještě žijí. Je to pravda?

Prověřovali jsme celý okruh možných pachatelů, jejich jména jsme zjistili také z knihy paní Kennel. Jeden z nich ještě pořád žije.

HN: Kdyby se ukázalo, že čin spáchal nebo že se na něm podílel, mohl by být obviněný?

Každé zahájení trestního řízení musí být podloženo důkazy. Těch je po pětašedesáti letech poměrně málo. Nemůžete obvinit člověka, o kterém jen někdo řekl, že to udělal. Uvidíme také, jestli se bude jednat skutečně o vraždu nebo o zločin, na který se promlčení nevztahuje.

HN: Někteří lidé tvrdí, že sedláky zabili sami Němci. Co je na tom pravdy?

Je méně pravděpodobné, že to byli Němci. Spíše vše ukazuje na Čechy. Ale ani to nemůžu potvrdit.

HN: Spousta lidí včetně Hermy Kennel říká, že sedláky povraždili Češi. Co si o myslíte vy?

Národnost pachatelů se zatím nedá přesně určit, nemůžu říct nic bližšího.

HN: A váš podezřelý je Čech?

Ano, je.

HN: Existují i další zločiny, které se vztahují k odsunu Němců. Je naplánované vyšetřování, respektive prověřování i dalších zločinů z konce války?

Momentálně začal "boom" v této oblasti, o staré zločiny se začali zajímat občané a média. Já osobně to vítám, doplňujeme bílá místa v historii. Není to příjemné, ale je důležité znát pravdu. Co se týká prověřování kauz zpětně, opět narážíme na velmi složité otázky. Dovedu si ale představit, že se jimi budeme někdy v budoucnosti zabývat.

Kde všude bojůvky vraždily Němce (pro zvětšení klikněte na obrázek)