Dostat se přes Čínu až do Ruska. Takový plán měl severokorejský pilot bojové stíhačky MIG-21, který chtěl zběhnout. Při nouzovém přistání však zahynul.

Nehodu, která se stala v úterý odpoledne v provincii Liao-ning, už prošetřuje čínská vláda. O celé záležitosti už prý začala jednat také s Pchjongjangem, uvedla agentura Jonhap.

Podle nejmenovaných špionážních zdrojů chtěl pilot zběhnout. Došlo mu ale palivo a havaroval v jablečném sadu. Že se jedná o severokorejské letadlo potvrzuje také to, že stíhačku zachytil i jihokorejský vojenský radar krátce po startu na armádní základně v severovýchodním pohraničním městě Sinidžu.

Útěky občanů zbídačené komunistické Severní Koreje z vlasti jsou poměrně časté, v uplynulých letech se na riskantní cestu přes pohraniční řeku Ja-lu do Číny vydaly tisíce Severokorejců trpících hladem a represemi. Podobný pokus za pomoci letadla je ale krajně neobvyklý a pro Pchjongjang nepochybně nepříjemný, napsal zpravodajský server BBC.

Čínské úřady nicméně zpravidla otevřeně nekritizují severokorejskou vládu a je pravděpodobné, že budou zachovávat mlčení i okolo tohoto případu, ačkoli při něm cizí vojenský letoun pronikl hluboko na čínské území, uvedla agentura AP.

Čína je považovaná za nejbližšího spojence izolovaného severokorejského režimu, v posledních letech jsou ale vztahy mezi Pekingem a Pchjongjangem napjaté. Důvodem je především odmítání KLDR vzdát se svého jaderného zbrojního programu, navzdory mezinárodnímu úsilí vedenému Čínou.

MIG-21
Související